Apple giver kold skulder til Wikileaks: "Vi samarbejder ikke med folk, der truer vores brugere"

Wikileaks-stifter hævder at have et samarbejde med tech-giganter. Det afviser Apple: Vi koordinerer ikke med folk, der truer vores brugere.

Artikel top billede

Den kontroversielle organisation Wikileaks bebudede i sidste uge, at tjenesten nu indleder et samarbejde med tech-giganter som Apple, Microsoft og Google.

Samarbejdet betyder ifølge Wikileaks-stifter Julian Assange, at organisationen vil informere virksomhederne, når organisationen kommer i besiddelse af dokumenter, der indeholder oplysninger om sårbarheder i virksomhedernes produkter.

Men Wikileaks' udmeldning får en særdeles kølig modtagelse fra Apple, der afviser, at der skulle eksistere et samarbejde med Julian Assange og Wikileaks.

"Vi har ikke forhandlet med Wikileaks om noget som helst," siger Apple i en udtalelse, der er sendt til erhvervsmediet Business Insider.

I udtalelsen lyder det ligeledes fra Apple:

"Vi kæmper en utrættelig kamp for at beskytte vores brugeres sikkerhed og privacy, og derfor billiger vi heller ikke tyveri eller koordinerer med folk, der ønsker at true og skade vores brugere."

Læs også: WikiLeaks samarbejder med tech-giganter: Deler viden for at lukke CIA's spionhuller

Kan gøre som alle andre

I udtalelsen til Business Insider slår Apple fast, at Julian Assange og Wikileaks på lige fod med alle andre er velkomne til at indberette bugs via Apples standardprocedure. 

"Vi har givet dem (Wikileaks, red) instruktioner til, hvordan de kan indberette oplysninger gennem vores normale procedure og under standard-vilkår, men indtil videre har vi ikke modtaget oplysninger, som ikke allerede er blevet offentliggjort."

En lignende udmelding kommer ifølge Business Insider fra Microsoft, der til mediet oplyser: 

"Wikileaks har kontaktet os via mailadressen secure@microsoft.com, og vi har behandlet henvendelsen som enhver anden henvendelse fra en bruger, der har fundet en fejl," lyder det fra talsmand ifølge Business Insider. 

Læs også: Nyt læk afslører CIA's hemmelige værktøjer til overvågning - afsløringerne kan få store konsekvenser

Stillede krav

Ifølge det amerikanske medie Motherboard har Assange kontaktet Apple, Google og Microsoft via mail, men ifølge mediet har Wikileaks-stifteren ikke informeret virksomhederne om konkrete bugs eller sårbarheder i deres produkter.

I stede gjorde Assange det klart, at Wikileaks kun vil dele detaljer om sårbarheder med virksomhederne såfremt de lever op til en række betingelser.

Eksempelvis blev virksomhederne mødt af et krav om, at de skal leve op til en deadline på 90 dage. Hvis virksomhederne ikke inden deadlines udløb ikke har rettet op på sårbarhederne, vil Wikileaks - uden at skele til eventuelle skadevirkninger - offentliggøre sårbarhederne.

Kommer efter stort læk

Wikileaks udmeldinger kommer efter, at organisationen for nylig lækkede en stribe hackerværktøjer fra CIA, der angiveligt kan bruges til at udnytte svagheder i tech-giganternes produkter.

I de lækkede dokumenter kom det blandt frem, at CIA går målrettet efter at udnytte svagheder i blandt andet Apples iPhone og i fjernsyn fra Samsung.

Ifølge Wikileaks er de lækkede dokumenter blot en del af en større dokumentsamling, som løbende vil blive offentliggjort.

Læs også:

Her er den vigtige lære for danske virksomheder efter gigantisk CIA-læk

Sådan reagerer Apple, Samsung og Microsoft på afsløringen af CIA-overvågning i populære produkter

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job