KMD henter ny teknologi-topchef hos ærkerivalen CSC: Har tilbragt næsten hele karrieren hos CSC

Efter at have tilbragt stort set hele karrieren hos CSC, skifter CSC's CTO nu til en tilsvarende stilling hos KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hårdt pressede KMD, der i øjeblikket kæmper med utilfredse kunder og svage økonomiske resultater, får nu sat et godt mavestød ind på ærkerivalen CSC.

KMD henter nemlig sin nye CTO (på dansk teknologichef) hos CSC.

Det er Hans Jayatissa, der også har været CTO hos CSC, der nu får den vigtige post i KMD.

Hans Javatissa, der er 48 år, bliver fra 1. maj vice president og CTO i KMD.

Han skal ifølge KMD stå i spidsen for opbygningen af en ny enhed, Office of Technology.

Lang CSC-karriere

Jobskiftet er ikke mindst interessant, fordi Hans Jayatissas CV viser, at han nærmest har været smeltet sammen med CSC hele sin karriere.

Ifølge LinkedIN begyndte karrieren hos Datacentralen i 1994, hvorefter den har stået på en række forskellige stillinger hos CSC siden 1998.

Hans Jayatissas blev CTO i CSC Scandihealth i 2010 og siden i CSC Nordic i 2013, før han altså nu skal være CTO i KMD.

"KMD er i gang med en spændende rejse, som jeg glæder mig til at blive en del af. Selvom vi er langt med digitalisering i Danmark og et af de førende lande i verden på offentlig digitalisering, så kan Europa fortsat godt lære en del af USA. Mange af de teknologiske tendenser og den disruption, som digitalisering kan skabe i såvel offentlige organisationer som private virksomheder, opstår i USA," udtaler Hans Jayatissas i en pressemeddelelse.

"Noget af det, jeg gerne vil bidrage med i KMD, er, at vi får kigget på om, der er trends og tendenser fra USA, som vi med fordel hurtigere kan implementere i KMD," lyder det videre.

Ifølge KMD skal den nye enhed "samle de eksisterende teknologifunktioner, der har været fordelt rundt omkring i udviklingshuset i KMD."

KMD i krise

Hans Jayatissa er uddannet i datalogi og matematik fra Aarhus Universitet i 1994. Han har en MBA fra Henley Business School.

Det er en virksomhed i krise, den nye CTO tiltræder hos.

Her tænkes ikke bare på de utilfredse KMD-kunder, der i øjeblikket presser it-giganten.  

2016 blev heller ikke blev noget godt år for KMD i økonomisk forstand, viste årsregnskabet for nylig.

Her var KMD's driftsindtjening før afskrivninger (EBITDA) faldet fra 933,6 millioner kroner i 2015 til 661,7 millioner kroner.

Det er et fald på mere end 29 procent.

Samtidig fik KMD et underskud på hele 238 millioner kroner.

Læs mere om KMDs situation:

Krise: KMD's resultat falder med 29 procent i kølvandet på kæmpesager med vrede kunder

KMD vil sagsøge ATP efter fyring: ATP's indsats har været ‘mangelfuld, forsinket og fejlbehæftet'

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

KMD-topchef efter voldsom kritik: "Jeg afviser fuldstændigt blankt, at KMD spekulerer i at forsinke systemer til kommunerne"

ATP fyrer KMD efter måneders utilfredshed: KMD mister kæmpe-ordre midt i alvorlig krise

KMD betaler 100 millioner kroner i bod til Kombit i stort forlig efter måneders voldsom kritik

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network