KMD henter ny teknologi-topchef hos ærkerivalen CSC: Har tilbragt næsten hele karrieren hos CSC

Efter at have tilbragt stort set hele karrieren hos CSC, skifter CSC's CTO nu til en tilsvarende stilling hos KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hårdt pressede KMD, der i øjeblikket kæmper med utilfredse kunder og svage økonomiske resultater, får nu sat et godt mavestød ind på ærkerivalen CSC.

KMD henter nemlig sin nye CTO (på dansk teknologichef) hos CSC.

Det er Hans Jayatissa, der også har været CTO hos CSC, der nu får den vigtige post i KMD.

Hans Javatissa, der er 48 år, bliver fra 1. maj vice president og CTO i KMD.

Han skal ifølge KMD stå i spidsen for opbygningen af en ny enhed, Office of Technology.

Lang CSC-karriere

Jobskiftet er ikke mindst interessant, fordi Hans Jayatissas CV viser, at han nærmest har været smeltet sammen med CSC hele sin karriere.

Ifølge LinkedIN begyndte karrieren hos Datacentralen i 1994, hvorefter den har stået på en række forskellige stillinger hos CSC siden 1998.

Hans Jayatissas blev CTO i CSC Scandihealth i 2010 og siden i CSC Nordic i 2013, før han altså nu skal være CTO i KMD.

"KMD er i gang med en spændende rejse, som jeg glæder mig til at blive en del af. Selvom vi er langt med digitalisering i Danmark og et af de førende lande i verden på offentlig digitalisering, så kan Europa fortsat godt lære en del af USA. Mange af de teknologiske tendenser og den disruption, som digitalisering kan skabe i såvel offentlige organisationer som private virksomheder, opstår i USA," udtaler Hans Jayatissas i en pressemeddelelse.

"Noget af det, jeg gerne vil bidrage med i KMD, er, at vi får kigget på om, der er trends og tendenser fra USA, som vi med fordel hurtigere kan implementere i KMD," lyder det videre.

Ifølge KMD skal den nye enhed "samle de eksisterende teknologifunktioner, der har været fordelt rundt omkring i udviklingshuset i KMD."

KMD i krise

Hans Jayatissa er uddannet i datalogi og matematik fra Aarhus Universitet i 1994. Han har en MBA fra Henley Business School.

Det er en virksomhed i krise, den nye CTO tiltræder hos.

Her tænkes ikke bare på de utilfredse KMD-kunder, der i øjeblikket presser it-giganten.  

2016 blev heller ikke blev noget godt år for KMD i økonomisk forstand, viste årsregnskabet for nylig.

Her var KMD's driftsindtjening før afskrivninger (EBITDA) faldet fra 933,6 millioner kroner i 2015 til 661,7 millioner kroner.

Det er et fald på mere end 29 procent.

Samtidig fik KMD et underskud på hele 238 millioner kroner.

Læs mere om KMDs situation:

Krise: KMD's resultat falder med 29 procent i kølvandet på kæmpesager med vrede kunder

KMD vil sagsøge ATP efter fyring: ATP's indsats har været ‘mangelfuld, forsinket og fejlbehæftet'

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

KMD-topchef efter voldsom kritik: "Jeg afviser fuldstændigt blankt, at KMD spekulerer i at forsinke systemer til kommunerne"

ATP fyrer KMD efter måneders utilfredshed: KMD mister kæmpe-ordre midt i alvorlig krise

KMD betaler 100 millioner kroner i bod til Kombit i stort forlig efter måneders voldsom kritik

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos