KMD henter ny teknologi-topchef hos ærkerivalen CSC: Har tilbragt næsten hele karrieren hos CSC

Efter at have tilbragt stort set hele karrieren hos CSC, skifter CSC's CTO nu til en tilsvarende stilling hos KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hårdt pressede KMD, der i øjeblikket kæmper med utilfredse kunder og svage økonomiske resultater, får nu sat et godt mavestød ind på ærkerivalen CSC.

KMD henter nemlig sin nye CTO (på dansk teknologichef) hos CSC.

Det er Hans Jayatissa, der også har været CTO hos CSC, der nu får den vigtige post i KMD.

Hans Javatissa, der er 48 år, bliver fra 1. maj vice president og CTO i KMD.

Han skal ifølge KMD stå i spidsen for opbygningen af en ny enhed, Office of Technology.

Lang CSC-karriere

Jobskiftet er ikke mindst interessant, fordi Hans Jayatissas CV viser, at han nærmest har været smeltet sammen med CSC hele sin karriere.

Ifølge LinkedIN begyndte karrieren hos Datacentralen i 1994, hvorefter den har stået på en række forskellige stillinger hos CSC siden 1998.

Hans Jayatissas blev CTO i CSC Scandihealth i 2010 og siden i CSC Nordic i 2013, før han altså nu skal være CTO i KMD.

"KMD er i gang med en spændende rejse, som jeg glæder mig til at blive en del af. Selvom vi er langt med digitalisering i Danmark og et af de førende lande i verden på offentlig digitalisering, så kan Europa fortsat godt lære en del af USA. Mange af de teknologiske tendenser og den disruption, som digitalisering kan skabe i såvel offentlige organisationer som private virksomheder, opstår i USA," udtaler Hans Jayatissas i en pressemeddelelse.

"Noget af det, jeg gerne vil bidrage med i KMD, er, at vi får kigget på om, der er trends og tendenser fra USA, som vi med fordel hurtigere kan implementere i KMD," lyder det videre.

Ifølge KMD skal den nye enhed "samle de eksisterende teknologifunktioner, der har været fordelt rundt omkring i udviklingshuset i KMD."

KMD i krise

Hans Jayatissa er uddannet i datalogi og matematik fra Aarhus Universitet i 1994. Han har en MBA fra Henley Business School.

Det er en virksomhed i krise, den nye CTO tiltræder hos.

Her tænkes ikke bare på de utilfredse KMD-kunder, der i øjeblikket presser it-giganten.  

2016 blev heller ikke blev noget godt år for KMD i økonomisk forstand, viste årsregnskabet for nylig.

Her var KMD's driftsindtjening før afskrivninger (EBITDA) faldet fra 933,6 millioner kroner i 2015 til 661,7 millioner kroner.

Det er et fald på mere end 29 procent.

Samtidig fik KMD et underskud på hele 238 millioner kroner.

Læs mere om KMDs situation:

Krise: KMD's resultat falder med 29 procent i kølvandet på kæmpesager med vrede kunder

KMD vil sagsøge ATP efter fyring: ATP's indsats har været ‘mangelfuld, forsinket og fejlbehæftet'

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

KMD-topchef efter voldsom kritik: "Jeg afviser fuldstændigt blankt, at KMD spekulerer i at forsinke systemer til kommunerne"

ATP fyrer KMD efter måneders utilfredshed: KMD mister kæmpe-ordre midt i alvorlig krise

KMD betaler 100 millioner kroner i bod til Kombit i stort forlig efter måneders voldsom kritik

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S