Computerworld Summit 2017 er skudt i gang: Det taler it-Danmark om i de næste otte timer

Mere end 500 it-beslutningstagere og leverandører samles netop nu til Computerworld Summit 2017. Se programmet med de vigtige it-emner.

Artikel top billede

It-beslutningstagere, it-professionelle og it-leverandører stimler tirsdag sammen på SAS Radisson Blu Scandinavia på Amager til Computerworld Summit 2017.

Det er fjerde år i træk, at konferencen afholdes. I år er 525 deltagere tilmeldt konferencen.

Samtidig er der 26 it-virksomheder med som partnere, der viser konkrete løsninger og koncepter frem og deler ud af viden om strategi og forretningsudvikling inden for digitalisering og it.

"Det er vigtigere end nogensinde at bringe brugere og leverandører af it sammen," siger Lars Jacobsen, der er chefredaktør på Computerworld.

"I dag skal alle virksomheder og organisationer være digitale helt ind til benet. Samtidig skal der være styr på it- og datasikkerheden, og man skal på et organisatorisk og forretningsmæssigt plan være gearet til at møde en fremtid, som ingen rigtig kender."

"Det er det arbejde, de overvejelser og den fremtid, vi sætter fokus på på Computerworld Summit 2017," siger Lars Jacobsen.

Her er programmet

I løbet af dagen vil deltagerne på Computerworld Summit kunne høre hele 21 forskellige indlæg i plenum og i spor samt deltage i rundbordsdiskussioner, hvor der er mulighed for at komme ekstra godt i dybden med it-emnerne.

På Computerworld Summit 2017 kan du blandt andet høre indlæg fra Google, Miracle, Amazon, Veeam, Dell, Oracle og flere andre.

Se hele programmet for Computerworld Summit 2017.

Du kan stadig nå det

Computerworld Summit 2017 er allerede i gang, og de første talere er i gang på scenerne.

Summit varer dog hele dagen, så hvis du arbejder professionelt med it (og ikke er leverandør), er du velkommen til at møde op på SAS Radisson Blu Scandinavia på Amager.

Så får du gratis adgang til konferencen via Computerworlds medarbejdere, der er på stedet.

Se hele programmet for Computerworld Summit 2017.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Forsvarets Efterretningstjeneste

Chef for IT-Infrastruktur og Operations i Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S