Computerworld Summit 2017 er skudt i gang: Det taler it-Danmark om i de næste otte timer

Mere end 500 it-beslutningstagere og leverandører samles netop nu til Computerworld Summit 2017. Se programmet med de vigtige it-emner.

Artikel top billede

It-beslutningstagere, it-professionelle og it-leverandører stimler tirsdag sammen på SAS Radisson Blu Scandinavia på Amager til Computerworld Summit 2017.

Det er fjerde år i træk, at konferencen afholdes. I år er 525 deltagere tilmeldt konferencen.

Samtidig er der 26 it-virksomheder med som partnere, der viser konkrete løsninger og koncepter frem og deler ud af viden om strategi og forretningsudvikling inden for digitalisering og it.

"Det er vigtigere end nogensinde at bringe brugere og leverandører af it sammen," siger Lars Jacobsen, der er chefredaktør på Computerworld.

"I dag skal alle virksomheder og organisationer være digitale helt ind til benet. Samtidig skal der være styr på it- og datasikkerheden, og man skal på et organisatorisk og forretningsmæssigt plan være gearet til at møde en fremtid, som ingen rigtig kender."

"Det er det arbejde, de overvejelser og den fremtid, vi sætter fokus på på Computerworld Summit 2017," siger Lars Jacobsen.

Her er programmet

I løbet af dagen vil deltagerne på Computerworld Summit kunne høre hele 21 forskellige indlæg i plenum og i spor samt deltage i rundbordsdiskussioner, hvor der er mulighed for at komme ekstra godt i dybden med it-emnerne.

På Computerworld Summit 2017 kan du blandt andet høre indlæg fra Google, Miracle, Amazon, Veeam, Dell, Oracle og flere andre.

Se hele programmet for Computerworld Summit 2017.

Du kan stadig nå det

Computerworld Summit 2017 er allerede i gang, og de første talere er i gang på scenerne.

Summit varer dog hele dagen, så hvis du arbejder professionelt med it (og ikke er leverandør), er du velkommen til at møde op på SAS Radisson Blu Scandinavia på Amager.

Så får du gratis adgang til konferencen via Computerworlds medarbejdere, der er på stedet.

Se hele programmet for Computerworld Summit 2017.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos