Regnestykket er gjort op: Det koster det at sikre lynhurtigt fiberbredbånd til os alle

Det er ikke urealistisk at sikre en total udrulning af fiberbredbånd med gigabithastigheder på tværs af alle EU-lande. Man skal bare lige finde en lille pose penge.

Artikel top billede

For 137 milliarder euro - lidt mere end 1.000 milliarder danske kroner - vil man kunne sikre fiberbredbånd til alle borgere i EU-landene.

Sådan lyder det fra interesseorganisationen FTTH Council Europe, der har regnet på, hvordan og for hvor meget man kan udrulle fiber til alle hjem i de 28 lande.

Prisen dækker over, hvis man sikrede fiber ved 100 procent af alle hjem, mens 50 procent af dem blev tilsluttet fiberen.

Samtidig er der taget højde for, at der allerede i dag er fiber ved 36 procent af hjemmene, mens 11 procent er tilsluttet, kan man læse i rapporten.

Tidligere har EU-Kommissionen vurderer, at udgiften til en komplet fiberudrulning snarere ville være 1.145 milliarder danske kroner.

Prisforskellen skyldes blandt andet, at nye teknologier er kommet til, ligesom at man kan anvende eksisterende infrastruktur i større eller mindre grad.

Læs også: Fiberbredbånd boomer: For få år siden ringede alle alarmklokker - nu skovler danske fiberselskaber kunder ind

Ronan Kelly, der står i spidsen for FTTH Council Europe, udtaler, at analysen bygger på data fra reelle fiberudrulninger i en række forskellige scenarier.

"Det afgørende for mig er, at omkostningen ved ikke at bygge fibernetværk eller ved at forsike konstruktionen af dem er for høj."

"Politikere bør ikke gå på kompromis i forhold til at gå efter de bedste netværk i Europa. Fiber vil uden tvivl spille en vigtig rolle i at sikre en europæisk udrulning af 5G som den underliggende infrastruktur ligesom til næste generations digitale services."

Fiber-boom i Danmark

Fiberudrulingerne har stået på i Danmark i mange år efterhånden. 

Den seneste opgørelse fra Energistyrelsen over antallet af fiberbredbånds-abonnementer i Danmark viser, at vi i første halvår 2016 nåede op på over 484.000 abonnementer.

Det er en stigning på 15,4 procent i forhold til første halvår 2015.

Går vi tilbage til første halvår 2007 var der ifølge Energistyrelsen kun lige knap 43.000 abonnementer til fiberbredbånd i Danmark.

Det betyder, at antallet af abonnementer er mere end 11-doblet på 10 år.

Læs mere her:

Fiberbredbånd boomer: For få år siden ringede alle alarmklokker - nu skovler danske fiberselskaber kunder ind

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S