Regnestykket er gjort op: Det koster det at sikre lynhurtigt fiberbredbånd til os alle

Det er ikke urealistisk at sikre en total udrulning af fiberbredbånd med gigabithastigheder på tværs af alle EU-lande. Man skal bare lige finde en lille pose penge.

Artikel top billede

For 137 milliarder euro - lidt mere end 1.000 milliarder danske kroner - vil man kunne sikre fiberbredbånd til alle borgere i EU-landene.

Sådan lyder det fra interesseorganisationen FTTH Council Europe, der har regnet på, hvordan og for hvor meget man kan udrulle fiber til alle hjem i de 28 lande.

Prisen dækker over, hvis man sikrede fiber ved 100 procent af alle hjem, mens 50 procent af dem blev tilsluttet fiberen.

Samtidig er der taget højde for, at der allerede i dag er fiber ved 36 procent af hjemmene, mens 11 procent er tilsluttet, kan man læse i rapporten.

Tidligere har EU-Kommissionen vurderer, at udgiften til en komplet fiberudrulning snarere ville være 1.145 milliarder danske kroner.

Prisforskellen skyldes blandt andet, at nye teknologier er kommet til, ligesom at man kan anvende eksisterende infrastruktur i større eller mindre grad.

Læs også: Fiberbredbånd boomer: For få år siden ringede alle alarmklokker - nu skovler danske fiberselskaber kunder ind

Ronan Kelly, der står i spidsen for FTTH Council Europe, udtaler, at analysen bygger på data fra reelle fiberudrulninger i en række forskellige scenarier.

"Det afgørende for mig er, at omkostningen ved ikke at bygge fibernetværk eller ved at forsike konstruktionen af dem er for høj."

"Politikere bør ikke gå på kompromis i forhold til at gå efter de bedste netværk i Europa. Fiber vil uden tvivl spille en vigtig rolle i at sikre en europæisk udrulning af 5G som den underliggende infrastruktur ligesom til næste generations digitale services."

Fiber-boom i Danmark

Fiberudrulingerne har stået på i Danmark i mange år efterhånden. 

Den seneste opgørelse fra Energistyrelsen over antallet af fiberbredbånds-abonnementer i Danmark viser, at vi i første halvår 2016 nåede op på over 484.000 abonnementer.

Det er en stigning på 15,4 procent i forhold til første halvår 2015.

Går vi tilbage til første halvår 2007 var der ifølge Energistyrelsen kun lige knap 43.000 abonnementer til fiberbredbånd i Danmark.

Det betyder, at antallet af abonnementer er mere end 11-doblet på 10 år.

Læs mere her:

Fiberbredbånd boomer: For få år siden ringede alle alarmklokker - nu skovler danske fiberselskaber kunder ind

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S