Glem du bare pinkoden: Snart kommer der fingerskanner på dit kreditkort

Mastercard tester for tiden nye kreditkort med indbygget fingerskanner, så du slipper for at huske adgangskoder.

Artikel top billede

Snart er det ikke længere nødvendigt at dække for hånden, når du hæver penge i hæveautomaten, eller handler i Netto.

Kort-giganten Mastercard er i færd med at teste kreditkort med indbygget fingerskanner, så du hurtigt og potentielt mere sikkert kan betale for dine varer.

I hjørnet af kortet sidder en fingerskanner, der verificerer dit køb via en digital kopi af dit fingeraftryk gemt på den krypterede EMV-chip på kortet. Dit fingeraftryk skal indregistreres ved et besæg i en bank.

Kun dine egne fingeraftryk kan gemmes på kortet, og herefter er det bare at sætte kortet i terminalen med tomlen på skanneren, og så er der købt bananer.

Vil fungere på eksisterende terminaler

Under indkøbet kommunikerer terminal og bank med hinanden, og normalt spørger banken efter din identitet i form af din pinkode.

Med de nye kort verificerer du i stedet din identitet via fingerskanneren, som så sendes til banken.

Da den bagvedliggende teknologi ikke har ændret sig, vil Mastercards nye fingerskanner-kort kunne bruges i alle eksisterende terminaler.

Mastercard tester i øjeblikket løsningen i Sydafrika, men forventer og håber at rulle de nye fingernemme kort ud i resten af verden i løbet af 2017.

Skulle din tommelfinger være ramt af den danske vinter og derfor fyldt af frostsår, kan du stadig skrive din pinkode ind.

Læs også: Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S