Glem du bare pinkoden: Snart kommer der fingerskanner på dit kreditkort

Mastercard tester for tiden nye kreditkort med indbygget fingerskanner, så du slipper for at huske adgangskoder.

Artikel top billede

Snart er det ikke længere nødvendigt at dække for hånden, når du hæver penge i hæveautomaten, eller handler i Netto.

Kort-giganten Mastercard er i færd med at teste kreditkort med indbygget fingerskanner, så du hurtigt og potentielt mere sikkert kan betale for dine varer.

I hjørnet af kortet sidder en fingerskanner, der verificerer dit køb via en digital kopi af dit fingeraftryk gemt på den krypterede EMV-chip på kortet. Dit fingeraftryk skal indregistreres ved et besæg i en bank.

Kun dine egne fingeraftryk kan gemmes på kortet, og herefter er det bare at sætte kortet i terminalen med tomlen på skanneren, og så er der købt bananer.

Vil fungere på eksisterende terminaler

Under indkøbet kommunikerer terminal og bank med hinanden, og normalt spørger banken efter din identitet i form af din pinkode.

Med de nye kort verificerer du i stedet din identitet via fingerskanneren, som så sendes til banken.

Da den bagvedliggende teknologi ikke har ændret sig, vil Mastercards nye fingerskanner-kort kunne bruges i alle eksisterende terminaler.

Mastercard tester i øjeblikket løsningen i Sydafrika, men forventer og håber at rulle de nye fingernemme kort ud i resten af verden i løbet af 2017.

Skulle din tommelfinger være ramt af den danske vinter og derfor fyldt af frostsår, kan du stadig skrive din pinkode ind.

Læs også: Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S