Glem du bare pinkoden: Snart kommer der fingerskanner på dit kreditkort

Mastercard tester for tiden nye kreditkort med indbygget fingerskanner, så du slipper for at huske adgangskoder.

Artikel top billede

Snart er det ikke længere nødvendigt at dække for hånden, når du hæver penge i hæveautomaten, eller handler i Netto.

Kort-giganten Mastercard er i færd med at teste kreditkort med indbygget fingerskanner, så du hurtigt og potentielt mere sikkert kan betale for dine varer.

I hjørnet af kortet sidder en fingerskanner, der verificerer dit køb via en digital kopi af dit fingeraftryk gemt på den krypterede EMV-chip på kortet. Dit fingeraftryk skal indregistreres ved et besæg i en bank.

Kun dine egne fingeraftryk kan gemmes på kortet, og herefter er det bare at sætte kortet i terminalen med tomlen på skanneren, og så er der købt bananer.

Vil fungere på eksisterende terminaler

Under indkøbet kommunikerer terminal og bank med hinanden, og normalt spørger banken efter din identitet i form af din pinkode.

Med de nye kort verificerer du i stedet din identitet via fingerskanneren, som så sendes til banken.

Da den bagvedliggende teknologi ikke har ændret sig, vil Mastercards nye fingerskanner-kort kunne bruges i alle eksisterende terminaler.

Mastercard tester i øjeblikket løsningen i Sydafrika, men forventer og håber at rulle de nye fingernemme kort ud i resten af verden i løbet af 2017.

Skulle din tommelfinger være ramt af den danske vinter og derfor fyldt af frostsår, kan du stadig skrive din pinkode ind.

Læs også: Nets og Danske Bank dropper samarbejde om MobilePay: Nets lancerer egen mobilbetalings-løsning

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job