Intels nye super-SSD'er er klar til salg: Så ekstrem er teknologien - og prisen

3D Xpoint-teknologien byder på vilde overførselshastigheder i de nye SSD'er fra Intel. Prisen er dog også vild.

Artikel top billede

Siden 2012 har Intel sammen med Micron Technology udviklet den næste generation af lagerpladsteknologi, og nu ser vi resultatet.

Teknologien kaldes 3D Xpoint, hvor hukommelsesceller sidder i en tredimensionel opbygning, og det betyder hastigheder på DRAM-niveau, men med en kapacitet på niveau med mere traditionel flash-hukommelse.

Teknologien kan gemme data for bestandigt modsat DRAM, og det første produkt, Optane SSD DC P4800X med en kapacitet på 375GB, er nu kommet på markedet til den nette sum af 1.520 dollar - knap 10.500 kroner før danske afgifter.

Det er en noget højere pris per gigabyte end på de nu mere traditionelle SSD'er, der udnytter NAND- eller NAND 3D-flash-teknologi.

Hurtigere end alt andet

Omvendt ser Intel og Microns nye teknologi ud til at være hurtigere end alt andet tilsvarende på markedet. Særligt hvad angår latency og skrive/læsehastigheder på små datamængder.

Både AnandTech og Toms Hardware har haft mulighed for at teste Optane-disken som nogle af de eneste i verden, men kun via en af Intels servere.

3D XPoint starter sin modningsproces i enterprise-markedet og datacentre, og du skal som forbruger ikke regne med at få en Optane-disk i din computer foreløbig.

Vi har tidligere skrevet om Intels Optane-teknologi, som også burde føre til hurtigere og større mængder hukommelse, der passer i RAM-stængernes DIMM-porte.

Læs her: 10 gange hurtigere: Du kan (snart) prøve Intels vilde SSD-teknologi - i skyen

Du kan også læse klummeskribent Mikael Todbjerg-Nielsens klumme om Optane her: Intel lover en revolution med [b]Optane - men hvor bliver de fabelagtige memory-produkter egentlig af?[/b]

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen