Intels nye super-SSD'er er klar til salg: Så ekstrem er teknologien - og prisen

3D Xpoint-teknologien byder på vilde overførselshastigheder i de nye SSD'er fra Intel. Prisen er dog også vild.

Artikel top billede

Siden 2012 har Intel sammen med Micron Technology udviklet den næste generation af lagerpladsteknologi, og nu ser vi resultatet.

Teknologien kaldes 3D Xpoint, hvor hukommelsesceller sidder i en tredimensionel opbygning, og det betyder hastigheder på DRAM-niveau, men med en kapacitet på niveau med mere traditionel flash-hukommelse.

Teknologien kan gemme data for bestandigt modsat DRAM, og det første produkt, Optane SSD DC P4800X med en kapacitet på 375GB, er nu kommet på markedet til den nette sum af 1.520 dollar - knap 10.500 kroner før danske afgifter.

Det er en noget højere pris per gigabyte end på de nu mere traditionelle SSD'er, der udnytter NAND- eller NAND 3D-flash-teknologi.

Hurtigere end alt andet

Omvendt ser Intel og Microns nye teknologi ud til at være hurtigere end alt andet tilsvarende på markedet. Særligt hvad angår latency og skrive/læsehastigheder på små datamængder.

Både AnandTech og Toms Hardware har haft mulighed for at teste Optane-disken som nogle af de eneste i verden, men kun via en af Intels servere.

3D XPoint starter sin modningsproces i enterprise-markedet og datacentre, og du skal som forbruger ikke regne med at få en Optane-disk i din computer foreløbig.

Vi har tidligere skrevet om Intels Optane-teknologi, som også burde føre til hurtigere og større mængder hukommelse, der passer i RAM-stængernes DIMM-porte.

Læs her: 10 gange hurtigere: Du kan (snart) prøve Intels vilde SSD-teknologi - i skyen

Du kan også læse klummeskribent Mikael Todbjerg-Nielsens klumme om Optane her: Intel lover en revolution med [b]Optane - men hvor bliver de fabelagtige memory-produkter egentlig af?[/b]

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S