Intels nye super-SSD'er er klar til salg: Så ekstrem er teknologien - og prisen

3D Xpoint-teknologien byder på vilde overførselshastigheder i de nye SSD'er fra Intel. Prisen er dog også vild.

Artikel top billede

Siden 2012 har Intel sammen med Micron Technology udviklet den næste generation af lagerpladsteknologi, og nu ser vi resultatet.

Teknologien kaldes 3D Xpoint, hvor hukommelsesceller sidder i en tredimensionel opbygning, og det betyder hastigheder på DRAM-niveau, men med en kapacitet på niveau med mere traditionel flash-hukommelse.

Teknologien kan gemme data for bestandigt modsat DRAM, og det første produkt, Optane SSD DC P4800X med en kapacitet på 375GB, er nu kommet på markedet til den nette sum af 1.520 dollar - knap 10.500 kroner før danske afgifter.

Det er en noget højere pris per gigabyte end på de nu mere traditionelle SSD'er, der udnytter NAND- eller NAND 3D-flash-teknologi.

Hurtigere end alt andet

Omvendt ser Intel og Microns nye teknologi ud til at være hurtigere end alt andet tilsvarende på markedet. Særligt hvad angår latency og skrive/læsehastigheder på små datamængder.

Både AnandTech og Toms Hardware har haft mulighed for at teste Optane-disken som nogle af de eneste i verden, men kun via en af Intels servere.

3D XPoint starter sin modningsproces i enterprise-markedet og datacentre, og du skal som forbruger ikke regne med at få en Optane-disk i din computer foreløbig.

Vi har tidligere skrevet om Intels Optane-teknologi, som også burde føre til hurtigere og større mængder hukommelse, der passer i RAM-stængernes DIMM-porte.

Læs her: 10 gange hurtigere: Du kan (snart) prøve Intels vilde SSD-teknologi - i skyen

Du kan også læse klummeskribent Mikael Todbjerg-Nielsens klumme om Optane her: Intel lover en revolution med [b]Optane - men hvor bliver de fabelagtige memory-produkter egentlig af?[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos