Intels nye super-SSD'er er klar til salg: Så ekstrem er teknologien - og prisen

3D Xpoint-teknologien byder på vilde overførselshastigheder i de nye SSD'er fra Intel. Prisen er dog også vild.

Artikel top billede

Siden 2012 har Intel sammen med Micron Technology udviklet den næste generation af lagerpladsteknologi, og nu ser vi resultatet.

Teknologien kaldes 3D Xpoint, hvor hukommelsesceller sidder i en tredimensionel opbygning, og det betyder hastigheder på DRAM-niveau, men med en kapacitet på niveau med mere traditionel flash-hukommelse.

Teknologien kan gemme data for bestandigt modsat DRAM, og det første produkt, Optane SSD DC P4800X med en kapacitet på 375GB, er nu kommet på markedet til den nette sum af 1.520 dollar - knap 10.500 kroner før danske afgifter.

Det er en noget højere pris per gigabyte end på de nu mere traditionelle SSD'er, der udnytter NAND- eller NAND 3D-flash-teknologi.

Hurtigere end alt andet

Omvendt ser Intel og Microns nye teknologi ud til at være hurtigere end alt andet tilsvarende på markedet. Særligt hvad angår latency og skrive/læsehastigheder på små datamængder.

Både AnandTech og Toms Hardware har haft mulighed for at teste Optane-disken som nogle af de eneste i verden, men kun via en af Intels servere.

3D XPoint starter sin modningsproces i enterprise-markedet og datacentre, og du skal som forbruger ikke regne med at få en Optane-disk i din computer foreløbig.

Vi har tidligere skrevet om Intels Optane-teknologi, som også burde føre til hurtigere og større mængder hukommelse, der passer i RAM-stængernes DIMM-porte.

Læs her: 10 gange hurtigere: Du kan (snart) prøve Intels vilde SSD-teknologi - i skyen

Du kan også læse klummeskribent Mikael Todbjerg-Nielsens klumme om Optane her: Intel lover en revolution med [b]Optane - men hvor bliver de fabelagtige memory-produkter egentlig af?[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect