Rusland nægter at stå bag hackerangreb mod Danmark: Afviser de danske anklager

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen anklager Rusland for at stå bag hackerangreb, der har ført til adgang til Forsvarets mailssystem. Det afviser Rusland dog nu.

Artikel top billede

En russisk talsperson afviser de danske anklager om, at Rusland skal have hacket Forsvarets mailsystem.

Det er nyhedsbureauet Reuters, der citerer talspersonen Dmitry Peskov for at afvise anklagerne, som forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen fremlagde i weekenden.

"Den russiske stat står ikke bag hackerangreb," siger Dmitry Peskov blandt andet ifølge Reuters.

"I dette tilfælde er det naturligvis vigtigt at forstå, hvad Rusland er? Rusland er et land, og Rusland engagerer sig ikke i hackerangreb," lyder det videre på andre onlinemedier.

Ifølge anklagerne fra Claus hjort Frederiksen har den russiske hackergruppe Fancy Bear fra marts 2015 til oktober 2016 sendt omkring 1.000 phishing-mails til udvalgte ansatte under Forsvarsministeriet.

Udgør en sikkerhedsrisiko

De - ifølge Danmark - statsstøttede hackere har efterfølgende haft adgang til Forsvarets interne mailsystem.

Center For Cybersikkerhed skriver i en rapport om angrebet

"Kompromitteringen af mil.dk-e-mail-konti udgør en sikkerhedsrisiko, selvom der er tale om en ikke-klassificeret e-mail-løsning."

"Fra et cybersikkerheds-perspektiv kan informationerne anvendes til blandt andet at skræddersy phishing-mails, og kompromitterede konti kan misbruges som afsenderadresser for flere phishing-mails."

"Informationer taget fra ansatte under Forsvarsministeriets myndighedsområdes e-mail-indbakker kan også være værdifulde ud fra et klassisk efterretningsperspektiv."

Læs mere om sagen her:

Sikkerhedsekspert kritiserer Forsvarets it-sikkerhed: "Der er bedre sikkerhed på mange Gmail-konti"

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub