Rusland nægter at stå bag hackerangreb mod Danmark: Afviser de danske anklager

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen anklager Rusland for at stå bag hackerangreb, der har ført til adgang til Forsvarets mailssystem. Det afviser Rusland dog nu.

Artikel top billede

En russisk talsperson afviser de danske anklager om, at Rusland skal have hacket Forsvarets mailsystem.

Det er nyhedsbureauet Reuters, der citerer talspersonen Dmitry Peskov for at afvise anklagerne, som forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen fremlagde i weekenden.

"Den russiske stat står ikke bag hackerangreb," siger Dmitry Peskov blandt andet ifølge Reuters.

"I dette tilfælde er det naturligvis vigtigt at forstå, hvad Rusland er? Rusland er et land, og Rusland engagerer sig ikke i hackerangreb," lyder det videre på andre onlinemedier.

Ifølge anklagerne fra Claus hjort Frederiksen har den russiske hackergruppe Fancy Bear fra marts 2015 til oktober 2016 sendt omkring 1.000 phishing-mails til udvalgte ansatte under Forsvarsministeriet.

Udgør en sikkerhedsrisiko

De - ifølge Danmark - statsstøttede hackere har efterfølgende haft adgang til Forsvarets interne mailsystem.

Center For Cybersikkerhed skriver i en rapport om angrebet

"Kompromitteringen af mil.dk-e-mail-konti udgør en sikkerhedsrisiko, selvom der er tale om en ikke-klassificeret e-mail-løsning."

"Fra et cybersikkerheds-perspektiv kan informationerne anvendes til blandt andet at skræddersy phishing-mails, og kompromitterede konti kan misbruges som afsenderadresser for flere phishing-mails."

"Informationer taget fra ansatte under Forsvarsministeriets myndighedsområdes e-mail-indbakker kan også være værdifulde ud fra et klassisk efterretningsperspektiv."

Læs mere om sagen her:

Sikkerhedsekspert kritiserer Forsvarets it-sikkerhed: "Der er bedre sikkerhed på mange Gmail-konti"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen