Store problemer hos danske netbanker netop nu: Brugerne kan hverken betale eller overføre penge

Opdateret: Danske netbanker på stribe har i øjeblikket store problemer med betalinger og med at overføre penge. Flere banker mener, at problemet ligger hos Nets - men det mener Nets ikke.

Artikel top billede

Mange danskere bliver onsdag mødt af en fejl-meddelelse, når de forsøger at tilgå deres netbank. 

Hos Danske Bank lyder driftsstatus i øjeblikket:

"Der kan i øjeblikket være problemer med at godkende betalinger i mobil- og tabletbank - vi arbejder på en løsning."

Nordea-kunderne har også problemer med netbanken:

"Du kan i øjeblikket opleve problemer ved straksoverførsler og visning af BS oversigter. Vi beklager ulejligheden og arbejder på at løse problemet hurtigst muligt," skriver Nordea.

Læs mere om sagen: Danske netbanker og Nets ramt af massive it-problemer: Her er årsagen

"Nets har problemer"

Spar Nord Bank melder ligeledes om problemer, og her er det Nets, der får skylden:

"Nets har problemer, som betyder, at visse former for betalinger ikke kan gennemføres i øjeblikket. Straksoverførsler oprettet i Netbank som er trukket på konti, men ikke indsat på modtagers konti, vil blive gennemført så snart Nets har løst problemet."

Nykredit peger også på Nets som årsagen til de aktuelle netbank-problemer:

"Status: Nets oplever i øjeblikket tekniske problemer og der kan derfor være midlertidige problemer med at foretage overførsler," lyder driftstatus hos Nykredit.

Nets: Det er netværksproblemer uden for Nets

Hos Nets, der står bag blandt andet Dankortet og NemID, er der da også registreret problemer med ustabil drift - men problemet ligger ikke hos Nets, lyder det samtidig:

"Netværksproblemer uden for Nets påvirker i øjeblikket clearingen hvilket berøre muligheden for at lave konto-overførsler, bl.a. i netbank," skriver Nets.

"Nogle dele af kortsystemet er også påvirket. Dette kan give afvisninger under kortbetaling."

Pressechef i Nets, Søren Winge, oplyser til Computerworld, at det tilsyneladende er selve netværksinfrastrukturen, altså et telenetværk, der er problemer med. 

"Det berører jo en række netværksbaserede tjenester, herunder også vores," siger Søren Winge. 

"Det gælder blandt andet vores clearing - det vil sige, at overførsler mellem konti lige i øjeblikket kan være berørt, i hvert fald i realtid." 

"Tjek saldo kan du heller ikke bruge på normal vis i øjeblikket," oplyser Søren Winge videre.

Læs mere om sagen: Danske netbanker og Nets ramt af massive it-problemer: Her er årsagen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks