A-Team afviser kursister ved døren

Kursusvirksomheden A-Team i Høje-Taastrup afviste mandag morgen kursister ved døren, ifølge en konkurrent med den besked, at selskabet igen er lukket. A-Team har tidligere været involveret i fire konkurser.

En række Microsoft-kunder, der mandag skulle begynde et kursus hos kursusudbyderen A-Team i Høje-Taastrup, måtte ifølge Computerworld Onlines oplysninger gå med uforrettet sag.

Kursusudbyderen Ravenholm Computing har ifølge licens- og partnerchef Poul-Erik Jørgensen modtaget en række opkald fra kursus-kunder, der blev afvist ved døren af A-Team.

Beskeden lød, at de kunne få betalingen for kurset tilbage eller i stedet gå hjem med et eksemplar af Microsofts spilkonsol, Xbox.

Kursisterne, der ifølge Poul-Erik Jørgensen i flere tilfælde var kommet rejsende til A-Teams Taastrup-afdeling fra andre dele af landet, forsøgte derfor at komme på lignende kurser hos Ravenholm, som dog ikke kunne skaffe pladser med så kort varsel.

- Begrundelsen for, at de blev sendt hjem igen, var, efter hvad jeg hørte, at A-Team har drejet nøglen om igen, siger Poul-Erik Jørgensen.

Den oplysning kan ikke umiddelbart bekræftes. Telefonnummeret til Taastrup-afdelingen giver kun en fejlbesked, mens ingen tager røret i henholdsvis Århus- og Sønderborg-afdelingerne af virksomheden.

Hvis A-Team endnu en gang har drejet nøglen om, er det femte gang, at kursusvirksomheden lukker eller krakker.

Ved seneste konkurs begrundede administrerende direktør Carsten Kaae selskabets problemer med, at Toldskat ikke havde holdt sin del af en aftale om en afbetalingsakkord på gammel gæld.

Microsoft har kritiseret A-Team for at benævne sig selv "certified partner" på sit websted, selv om selskabet efter sin seneste rekonstruktion ikke har søgt om at få fornyet licensen til den titel.

Det har dog ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Microsofts licens- og partnerchef, Bjarne Riis, om forholdet til A-Team.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S