A-Team afviser kursister ved døren

Kursusvirksomheden A-Team i Høje-Taastrup afviste mandag morgen kursister ved døren, ifølge en konkurrent med den besked, at selskabet igen er lukket. A-Team har tidligere været involveret i fire konkurser.

En række Microsoft-kunder, der mandag skulle begynde et kursus hos kursusudbyderen A-Team i Høje-Taastrup, måtte ifølge Computerworld Onlines oplysninger gå med uforrettet sag.

Kursusudbyderen Ravenholm Computing har ifølge licens- og partnerchef Poul-Erik Jørgensen modtaget en række opkald fra kursus-kunder, der blev afvist ved døren af A-Team.

Beskeden lød, at de kunne få betalingen for kurset tilbage eller i stedet gå hjem med et eksemplar af Microsofts spilkonsol, Xbox.

Kursisterne, der ifølge Poul-Erik Jørgensen i flere tilfælde var kommet rejsende til A-Teams Taastrup-afdeling fra andre dele af landet, forsøgte derfor at komme på lignende kurser hos Ravenholm, som dog ikke kunne skaffe pladser med så kort varsel.

- Begrundelsen for, at de blev sendt hjem igen, var, efter hvad jeg hørte, at A-Team har drejet nøglen om igen, siger Poul-Erik Jørgensen.

Den oplysning kan ikke umiddelbart bekræftes. Telefonnummeret til Taastrup-afdelingen giver kun en fejlbesked, mens ingen tager røret i henholdsvis Århus- og Sønderborg-afdelingerne af virksomheden.

Hvis A-Team endnu en gang har drejet nøglen om, er det femte gang, at kursusvirksomheden lukker eller krakker.

Ved seneste konkurs begrundede administrerende direktør Carsten Kaae selskabets problemer med, at Toldskat ikke havde holdt sin del af en aftale om en afbetalingsakkord på gammel gæld.

Microsoft har kritiseret A-Team for at benævne sig selv "certified partner" på sit websted, selv om selskabet efter sin seneste rekonstruktion ikke har søgt om at få fornyet licensen til den titel.

Det har dog ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Microsofts licens- og partnerchef, Bjarne Riis, om forholdet til A-Team.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S