A-Team afviser kursister ved døren

Kursusvirksomheden A-Team i Høje-Taastrup afviste mandag morgen kursister ved døren, ifølge en konkurrent med den besked, at selskabet igen er lukket. A-Team har tidligere været involveret i fire konkurser.

En række Microsoft-kunder, der mandag skulle begynde et kursus hos kursusudbyderen A-Team i Høje-Taastrup, måtte ifølge Computerworld Onlines oplysninger gå med uforrettet sag.

Kursusudbyderen Ravenholm Computing har ifølge licens- og partnerchef Poul-Erik Jørgensen modtaget en række opkald fra kursus-kunder, der blev afvist ved døren af A-Team.

Beskeden lød, at de kunne få betalingen for kurset tilbage eller i stedet gå hjem med et eksemplar af Microsofts spilkonsol, Xbox.

Kursisterne, der ifølge Poul-Erik Jørgensen i flere tilfælde var kommet rejsende til A-Teams Taastrup-afdeling fra andre dele af landet, forsøgte derfor at komme på lignende kurser hos Ravenholm, som dog ikke kunne skaffe pladser med så kort varsel.

- Begrundelsen for, at de blev sendt hjem igen, var, efter hvad jeg hørte, at A-Team har drejet nøglen om igen, siger Poul-Erik Jørgensen.

Den oplysning kan ikke umiddelbart bekræftes. Telefonnummeret til Taastrup-afdelingen giver kun en fejlbesked, mens ingen tager røret i henholdsvis Århus- og Sønderborg-afdelingerne af virksomheden.

Hvis A-Team endnu en gang har drejet nøglen om, er det femte gang, at kursusvirksomheden lukker eller krakker.

Ved seneste konkurs begrundede administrerende direktør Carsten Kaae selskabets problemer med, at Toldskat ikke havde holdt sin del af en aftale om en afbetalingsakkord på gammel gæld.

Microsoft har kritiseret A-Team for at benævne sig selv "certified partner" på sit websted, selv om selskabet efter sin seneste rekonstruktion ikke har søgt om at få fornyet licensen til den titel.

Det har dog ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Microsofts licens- og partnerchef, Bjarne Riis, om forholdet til A-Team.

Læses lige nu

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S