A-Team afviser kursister ved døren

Kursusvirksomheden A-Team i Høje-Taastrup afviste mandag morgen kursister ved døren, ifølge en konkurrent med den besked, at selskabet igen er lukket. A-Team har tidligere været involveret i fire konkurser.

En række Microsoft-kunder, der mandag skulle begynde et kursus hos kursusudbyderen A-Team i Høje-Taastrup, måtte ifølge Computerworld Onlines oplysninger gå med uforrettet sag.

Kursusudbyderen Ravenholm Computing har ifølge licens- og partnerchef Poul-Erik Jørgensen modtaget en række opkald fra kursus-kunder, der blev afvist ved døren af A-Team.

Beskeden lød, at de kunne få betalingen for kurset tilbage eller i stedet gå hjem med et eksemplar af Microsofts spilkonsol, Xbox.

Kursisterne, der ifølge Poul-Erik Jørgensen i flere tilfælde var kommet rejsende til A-Teams Taastrup-afdeling fra andre dele af landet, forsøgte derfor at komme på lignende kurser hos Ravenholm, som dog ikke kunne skaffe pladser med så kort varsel.

- Begrundelsen for, at de blev sendt hjem igen, var, efter hvad jeg hørte, at A-Team har drejet nøglen om igen, siger Poul-Erik Jørgensen.

Den oplysning kan ikke umiddelbart bekræftes. Telefonnummeret til Taastrup-afdelingen giver kun en fejlbesked, mens ingen tager røret i henholdsvis Århus- og Sønderborg-afdelingerne af virksomheden.

Hvis A-Team endnu en gang har drejet nøglen om, er det femte gang, at kursusvirksomheden lukker eller krakker.

Ved seneste konkurs begrundede administrerende direktør Carsten Kaae selskabets problemer med, at Toldskat ikke havde holdt sin del af en aftale om en afbetalingsakkord på gammel gæld.

Microsoft har kritiseret A-Team for at benævne sig selv "certified partner" på sit websted, selv om selskabet efter sin seneste rekonstruktion ikke har søgt om at få fornyet licensen til den titel.

Det har dog ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Microsofts licens- og partnerchef, Bjarne Riis, om forholdet til A-Team.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job