A-Team afviser kursister ved døren

Kursusvirksomheden A-Team i Høje-Taastrup afviste mandag morgen kursister ved døren, ifølge en konkurrent med den besked, at selskabet igen er lukket. A-Team har tidligere været involveret i fire konkurser.

En række Microsoft-kunder, der mandag skulle begynde et kursus hos kursusudbyderen A-Team i Høje-Taastrup, måtte ifølge Computerworld Onlines oplysninger gå med uforrettet sag.

Kursusudbyderen Ravenholm Computing har ifølge licens- og partnerchef Poul-Erik Jørgensen modtaget en række opkald fra kursus-kunder, der blev afvist ved døren af A-Team.

Beskeden lød, at de kunne få betalingen for kurset tilbage eller i stedet gå hjem med et eksemplar af Microsofts spilkonsol, Xbox.

Kursisterne, der ifølge Poul-Erik Jørgensen i flere tilfælde var kommet rejsende til A-Teams Taastrup-afdeling fra andre dele af landet, forsøgte derfor at komme på lignende kurser hos Ravenholm, som dog ikke kunne skaffe pladser med så kort varsel.

- Begrundelsen for, at de blev sendt hjem igen, var, efter hvad jeg hørte, at A-Team har drejet nøglen om igen, siger Poul-Erik Jørgensen.

Den oplysning kan ikke umiddelbart bekræftes. Telefonnummeret til Taastrup-afdelingen giver kun en fejlbesked, mens ingen tager røret i henholdsvis Århus- og Sønderborg-afdelingerne af virksomheden.

Hvis A-Team endnu en gang har drejet nøglen om, er det femte gang, at kursusvirksomheden lukker eller krakker.

Ved seneste konkurs begrundede administrerende direktør Carsten Kaae selskabets problemer med, at Toldskat ikke havde holdt sin del af en aftale om en afbetalingsakkord på gammel gæld.

Microsoft har kritiseret A-Team for at benævne sig selv "certified partner" på sit websted, selv om selskabet efter sin seneste rekonstruktion ikke har søgt om at få fornyet licensen til den titel.

Det har dog ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Microsofts licens- og partnerchef, Bjarne Riis, om forholdet til A-Team.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S