"Selvom vi havde verdens bedste software med Photoshop og Indesign, så var vi ikke længere vigtige for vores kunder. Gode ja, men ikke vigtige."

"Vi gik fra at lave programmer til at skabe løsninger, der binder indhold, forbrugere og salgsarbejdet sammen. I takt med at vores produkter blev ændret, blev hver eneste medarbejders rolle også ændret."

Artikel top billede

For 10 år siden blev jeg CEO for Adobe. Det første jeg gjorde var at sætte møder op med vores største kunder.

De fik mig presset ind i deres travle kalender. Men de var også overraskende over, hvad jeg egentligt lavede på deres kontor. For de brugte vores produkter, men vi var slet ikke en del af deres strategiske planer.

Det åbnede i den grad mine øjne. For vi havde lavet den klassiske fejl, hvor vores tidligere succeser gjorde os blinde for virkeligheden. Så selvom vi havde verdens bedste software med Photoshop og Indesign, så var vi ikke længere vigtige for vores kunder. Gode ja, men ikke vigtige.

Det var skidt, for bare at holde fast i status quo er ikke længere er en holdbar forretningsstrategi.

Så vi spurgte os selv om, hvorfor vi kun var involveret i design-delen, når vi nu gik rundt og sagde, at vi var et firma der tog indhold alvorligt.

Hvad nu hvis vi var involveret i indholdet fra start til slut? Så vi både var med til at designe indholdet, med til at distribuere indholdet og med til at måle effekten af indholdet.

Det spørgsmål, og det arbejde som der kom ud af det, er i mine øjne et af de største skift i softwareindustrien nogensinde. Vi gik fra at lave programmer som Premiere, Photoshop og InDesign til at skabe løsninger som Adobe Analytics Cloud, Experience Cloud, Advertising Cloud der binder indhold, forbrugere og salgsarbejdet.

I takt med at vores produkter blev ændret, blev hver eneste medarbejders rolle også ændret. Og alle vores processer blev mere agile og mere fokuserede på kunderne. 

For en ting jeg har lært af den her proces er, at ægte forandring er en "all or nothing"-indsats.

Shantanu Narayen, CEO for Adobe, på Adobe Summit 2017 i London.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S