"Selvom vi havde verdens bedste software med Photoshop og Indesign, så var vi ikke længere vigtige for vores kunder. Gode ja, men ikke vigtige."

"Vi gik fra at lave programmer til at skabe løsninger, der binder indhold, forbrugere og salgsarbejdet sammen. I takt med at vores produkter blev ændret, blev hver eneste medarbejders rolle også ændret."

Artikel top billede

For 10 år siden blev jeg CEO for Adobe. Det første jeg gjorde var at sætte møder op med vores største kunder.

De fik mig presset ind i deres travle kalender. Men de var også overraskende over, hvad jeg egentligt lavede på deres kontor. For de brugte vores produkter, men vi var slet ikke en del af deres strategiske planer.

Det åbnede i den grad mine øjne. For vi havde lavet den klassiske fejl, hvor vores tidligere succeser gjorde os blinde for virkeligheden. Så selvom vi havde verdens bedste software med Photoshop og Indesign, så var vi ikke længere vigtige for vores kunder. Gode ja, men ikke vigtige.

Det var skidt, for bare at holde fast i status quo er ikke længere er en holdbar forretningsstrategi.

Så vi spurgte os selv om, hvorfor vi kun var involveret i design-delen, når vi nu gik rundt og sagde, at vi var et firma der tog indhold alvorligt.

Hvad nu hvis vi var involveret i indholdet fra start til slut? Så vi både var med til at designe indholdet, med til at distribuere indholdet og med til at måle effekten af indholdet.

Det spørgsmål, og det arbejde som der kom ud af det, er i mine øjne et af de største skift i softwareindustrien nogensinde. Vi gik fra at lave programmer som Premiere, Photoshop og InDesign til at skabe løsninger som Adobe Analytics Cloud, Experience Cloud, Advertising Cloud der binder indhold, forbrugere og salgsarbejdet.

I takt med at vores produkter blev ændret, blev hver eneste medarbejders rolle også ændret. Og alle vores processer blev mere agile og mere fokuserede på kunderne. 

For en ting jeg har lært af den her proces er, at ægte forandring er en "all or nothing"-indsats.

Shantanu Narayen, CEO for Adobe, på Adobe Summit 2017 i London.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S