NSA bekræfter: Russere hackede den franske præsident

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro har tidligere peget på, at russiske hackere stod bag det omfattende hackerangreb på Emmanuel Macrons præsidentkampagne i Frankrig. Nu bekræfter NSA mistanken.

Artikel top billede

Det var russiske hackere med tilknytning til Putin-regeringen, der stod bag hackerangrebet på den franske præsidentkandidat og nuværende præsident Emmanuel Macrons valgkampagne.

Det har NSA-chef Michael Rogers bekræftet ved en høring i det amerikanske senat.

"Inden hændelsen blev offentliggjort talte vi med vores franske kollegaer og fortalte dem, at vi har set russerne penetrere deres infrastruktur," sagde Rogers.

Som Wired Magazine påpeger, har Rogers dog ikke uddybet, hvad infrastruktur præcist dækker over, men angrebet på Macron-kampagnen betød, at titusinder af interne e-mails blev lækket.

Den russiske bjørn på spil igen

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro har tidligere vurderet, at den russiske hackergruppe Fancy Bear står bag angrebet på Macron, ligesom gruppen angiveligt også gennemførte et lignende angreb Clinton-kampagnen under det amerikanske præsidentvalg i 2016.

Fancy Bear har for nylig været oppe at vende i medierne herhjemme, da de russiske hackere er sat i forbindelse med et årelangt angreb på det danske forsvar, og ifølge Michael Rogers og NSA er det nødvendigt at skærpe kampen mod statssponsorerede hackerangeb.

"Vi er nødt til at gøre det fuldstændig klart for nationalstater, at denne opførsel er uacceptabel - og at den har en pris," sagde Rogers i senatet.

Den amerikanske præsident, Donald Trump, har endnu ikke kommenteret hackerangrebet.

Læs også: Sikkerhedsfirma: Berygtet russisk hackergruppe stod bag cyber-angreb på den franske valgkamp

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS