Uber-konkurrent og Google slår sig sammen om selvkørende biler

Kørselstjenesten Lyft har for alvor meldt sig ind i kampen om at få selvkørende biler på vejene. Selskabet har indgået en aftale med Google-projektet Waymo om at udvikle og kommercialisere teknolgien

Artikel top billede

To af Ubers stærkeste konkurrenter på markedet for selvkørende biler har slået sig sammen.

Kørselstjenesten Lyft har ifølge New York Times indgået en aftale med teknologivirksomheden Waymo, der udvikler selvkørende biler under googles paraplyselskab, Alphabet.

Waymo har for nylig anklaget Uber for at bruge stjålne handelshemmeligheder til at udvikle selvkørende biler, og samarbejdet med Lyft intensiverer kampen om det, der antages at blive et særdeles lukraftivt marked.

"Waymo har den bedste teknologi på selvkørende biler, og samarbejdet vil sætte fart på vores delte vision om at forbedre liv med verdens bedste transport," hedder det i en pressemeddelelse fra Waymo.

Sparsomt med detaljer

De to virksomheder er indtil videre yderst sparsomme med detaljer om samarbejdets karakter.

Men det er ganske givet, at Lyft skal binde Waymos teknologi sammen med offentligheden, og Waymo er da heller ikke det første selskab, Lyft indgår samarbejed med på området for selvkørende biler.

General Motors, der er stor-investor i Lyft, indgik sidste år en aftale om på sigt at bruge Lyfts kunde-netværk til at teste selvkørende Chervolet-biler.

Læs også: Buldrer ind på markedet for selvkørende biler: Intel køber top-producent for enorme 107 milliarder kroner

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse