Uber-konkurrent og Google slår sig sammen om selvkørende biler

Kørselstjenesten Lyft har for alvor meldt sig ind i kampen om at få selvkørende biler på vejene. Selskabet har indgået en aftale med Google-projektet Waymo om at udvikle og kommercialisere teknolgien

Artikel top billede

To af Ubers stærkeste konkurrenter på markedet for selvkørende biler har slået sig sammen.

Kørselstjenesten Lyft har ifølge New York Times indgået en aftale med teknologivirksomheden Waymo, der udvikler selvkørende biler under googles paraplyselskab, Alphabet.

Waymo har for nylig anklaget Uber for at bruge stjålne handelshemmeligheder til at udvikle selvkørende biler, og samarbejdet med Lyft intensiverer kampen om det, der antages at blive et særdeles lukraftivt marked.

"Waymo har den bedste teknologi på selvkørende biler, og samarbejdet vil sætte fart på vores delte vision om at forbedre liv med verdens bedste transport," hedder det i en pressemeddelelse fra Waymo.

Sparsomt med detaljer

De to virksomheder er indtil videre yderst sparsomme med detaljer om samarbejdets karakter.

Men det er ganske givet, at Lyft skal binde Waymos teknologi sammen med offentligheden, og Waymo er da heller ikke det første selskab, Lyft indgår samarbejed med på området for selvkørende biler.

General Motors, der er stor-investor i Lyft, indgik sidste år en aftale om på sigt at bruge Lyfts kunde-netværk til at teste selvkørende Chervolet-biler.

Læs også: Buldrer ind på markedet for selvkørende biler: Intel køber top-producent for enorme 107 milliarder kroner

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank