Teleindustrien: "Roaming-aftale kan føre til endnu dyrere mobilabonnementer for forbrugerne"

Fra den 15 juni vil det være slut med at betale for at bruge telefonen i udlandet, men det betyder ikke, at din mobilregning ikke vil blive dyrere, fortæller Telebranchen.

Artikel top billede

Til sommer burde det blive billigere for dig som forbruger at bruge din telefon i udlandet, men det kan meget vel ende med, at din mobilregning bliver dyrere.

Det fortæller direktøren for den danske brancheorganisation for teleselskaberne, Teleindustrien, Jakob Willers til Business.dk ved et pressemøde mandag.

"Det er på ingen måde rimeligt, for alle forbrugere hjemme i Danmark, at en dansk kunde kan bruge et crypriotisk net uden at skulle betale for det. Jeg vil ikke udelukke yderligere konsekvenser og prisstigninger, for samlet set er det en skidt pakke med dyrere og dårligere abonnenter, som samtidig trækker et trecifret millionbeløb ud af branchen," siger Jakob Willer.

Læs også: De nye roaming-regler: Sådan kan de påvirke dit mobil-abonnement

EU-politiker: Stigninger er ulovlige
Aftalen om afskaffelsen af roamingpriserne kommer fra EU-hånd, og flere danske teleselskaber har allerede meldt ud, at priserne på visse abonnementer vil stige.

Priserne hos YouSee stiger eksempelvis over hele fladen med 10 til 20 kroner mere om måneden. Det samme sker for Telia og Fullrate-kunder, og lignende tiltag er på vej hos både 3 og Telenor. 

"Vi havde advaret om, at det ville give dyrere og dårligere tjenester for de danske forbrugere. Det kan ikke komme som nogen overraskelse," siger Jakob Willer.

Europaparlamentarikeren og en af bagmændene bag den nye roaming-aftale, Jens Rohde, har udtalt, at det er ulovligt, når teleselskaberne hæver abonnementspriserne i forbindelse med de nye EU-regler, og Jens Rohde har truet med et nyt indgreb.

Læs: EU-Kommissionen løfter pegefingeren: Roaming må ikke bruges som undskyldning for prisstigninger på danskernes mobilabonnementer

Omvendt har Energistyrelsen, Danmarks øverste telemyndighed, klart meldt ud, at det er op til udbyderne selv at bestemme, om de vil tilbyde roaming i deres abonnementer og i hvilke lande.

Læs også: Plenti klar med plan mod nye roaming-regler: Standard-abonnement skal kun gælde i Danmark

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS