Teleindustrien: "Roaming-aftale kan føre til endnu dyrere mobilabonnementer for forbrugerne"

Fra den 15 juni vil det være slut med at betale for at bruge telefonen i udlandet, men det betyder ikke, at din mobilregning ikke vil blive dyrere, fortæller Telebranchen.

Artikel top billede

Til sommer burde det blive billigere for dig som forbruger at bruge din telefon i udlandet, men det kan meget vel ende med, at din mobilregning bliver dyrere.

Det fortæller direktøren for den danske brancheorganisation for teleselskaberne, Teleindustrien, Jakob Willers til Business.dk ved et pressemøde mandag.

"Det er på ingen måde rimeligt, for alle forbrugere hjemme i Danmark, at en dansk kunde kan bruge et crypriotisk net uden at skulle betale for det. Jeg vil ikke udelukke yderligere konsekvenser og prisstigninger, for samlet set er det en skidt pakke med dyrere og dårligere abonnenter, som samtidig trækker et trecifret millionbeløb ud af branchen," siger Jakob Willer.

Læs også: De nye roaming-regler: Sådan kan de påvirke dit mobil-abonnement

EU-politiker: Stigninger er ulovlige
Aftalen om afskaffelsen af roamingpriserne kommer fra EU-hånd, og flere danske teleselskaber har allerede meldt ud, at priserne på visse abonnementer vil stige.

Priserne hos YouSee stiger eksempelvis over hele fladen med 10 til 20 kroner mere om måneden. Det samme sker for Telia og Fullrate-kunder, og lignende tiltag er på vej hos både 3 og Telenor. 

"Vi havde advaret om, at det ville give dyrere og dårligere tjenester for de danske forbrugere. Det kan ikke komme som nogen overraskelse," siger Jakob Willer.

Europaparlamentarikeren og en af bagmændene bag den nye roaming-aftale, Jens Rohde, har udtalt, at det er ulovligt, når teleselskaberne hæver abonnementspriserne i forbindelse med de nye EU-regler, og Jens Rohde har truet med et nyt indgreb.

Læs: EU-Kommissionen løfter pegefingeren: Roaming må ikke bruges som undskyldning for prisstigninger på danskernes mobilabonnementer

Omvendt har Energistyrelsen, Danmarks øverste telemyndighed, klart meldt ud, at det er op til udbyderne selv at bestemme, om de vil tilbyde roaming i deres abonnementer og i hvilke lande.

Læs også: Plenti klar med plan mod nye roaming-regler: Standard-abonnement skal kun gælde i Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS