Få dine filer tilbage: Nyt værktøj kan dekryptere WannaCry

Der er gået en uge, siden WannaCry-angrebet begyndte, og dermed er deadline nået for de første ofre, der kan miste tilfangetagne filer permanent. Men et nyt gratis værktøj kan tilsyneladende dekryptere filerne i flere Windows-versioner.

Artikel top billede

En uge efter WannaCry-angrebet begyndte at sprede ransomware i hele verden, er der nu håb forude for de ofre, der stadig er ramt og ikke har haft mulighed for at gendanne de krypterede filer fra backup.

Den franske sikkerhedsekspert Benjamin Delpy har netop udviklet og publiceret værktøjet WanaKiwi, der kan dekryptere WannaCry-ramte filer på Windows XP, Windows Vista og Windows 7.

Falske dekrypterings-værktøjer med indbygget malware har floreret på internettet, siden WannaCry brød ud, men WanaKiwi er testet og verificeret af sikkerhedsfirmaet Comae, der anbefaler alle ofre at downloade værktøjet med det samme.

Lad være med at genstarte din computer

WanaKiwi har dokumenteret succes med at dekryptere tilfangetagne filer, men det er langt fra alle, der vil have held med det.

Værktøjet fungerer lettere forenklet ved at gennemtrawle computerens hukommelse for de primtal, der er grobund for krypteringen i WannaCry.

Men hvis tallene i mellemtiden er blevet overskrevet i hukommelsen, har WanaKiwi ingen effekt.

Derfor anbefaler Comae alle WannaCry-ramte ikke at genstarte deres computere, da det kan betyde, at primtallene forsvinder.

Windows 7 hårdest ramt

Det nye værktøjs effekt på WannaCry-inficerede Windows 7-maskiner er godt nyt for mange, da det syv år gamle system tilsyneladende er suverænt hårdest ramt af ransomware-bølgen.

Ifølge tal fra firmaet BitSight Technologies, der laver risikovurderinger for virksomheder, kører 67 procent af de inficerede maskiner således Windows 7.

Angrebet er gået hårdest ud over Kina og Rusland, og halvdelen af alle WannaCry-tilfælde vurderes at være i de to lande.

Du kan downloade og se nærmere på dekrypterings-værktøjet WanaKiwi her.

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect