Få dine filer tilbage: Nyt værktøj kan dekryptere WannaCry

Der er gået en uge, siden WannaCry-angrebet begyndte, og dermed er deadline nået for de første ofre, der kan miste tilfangetagne filer permanent. Men et nyt gratis værktøj kan tilsyneladende dekryptere filerne i flere Windows-versioner.

Artikel top billede

En uge efter WannaCry-angrebet begyndte at sprede ransomware i hele verden, er der nu håb forude for de ofre, der stadig er ramt og ikke har haft mulighed for at gendanne de krypterede filer fra backup.

Den franske sikkerhedsekspert Benjamin Delpy har netop udviklet og publiceret værktøjet WanaKiwi, der kan dekryptere WannaCry-ramte filer på Windows XP, Windows Vista og Windows 7.

Falske dekrypterings-værktøjer med indbygget malware har floreret på internettet, siden WannaCry brød ud, men WanaKiwi er testet og verificeret af sikkerhedsfirmaet Comae, der anbefaler alle ofre at downloade værktøjet med det samme.

Lad være med at genstarte din computer

WanaKiwi har dokumenteret succes med at dekryptere tilfangetagne filer, men det er langt fra alle, der vil have held med det.

Værktøjet fungerer lettere forenklet ved at gennemtrawle computerens hukommelse for de primtal, der er grobund for krypteringen i WannaCry.

Men hvis tallene i mellemtiden er blevet overskrevet i hukommelsen, har WanaKiwi ingen effekt.

Derfor anbefaler Comae alle WannaCry-ramte ikke at genstarte deres computere, da det kan betyde, at primtallene forsvinder.

Windows 7 hårdest ramt

Det nye værktøjs effekt på WannaCry-inficerede Windows 7-maskiner er godt nyt for mange, da det syv år gamle system tilsyneladende er suverænt hårdest ramt af ransomware-bølgen.

Ifølge tal fra firmaet BitSight Technologies, der laver risikovurderinger for virksomheder, kører 67 procent af de inficerede maskiner således Windows 7.

Angrebet er gået hårdest ud over Kina og Rusland, og halvdelen af alle WannaCry-tilfælde vurderes at være i de to lande.

Du kan downloade og se nærmere på dekrypterings-værktøjet WanaKiwi her.

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S