Få dine filer tilbage: Nyt værktøj kan dekryptere WannaCry

Der er gået en uge, siden WannaCry-angrebet begyndte, og dermed er deadline nået for de første ofre, der kan miste tilfangetagne filer permanent. Men et nyt gratis værktøj kan tilsyneladende dekryptere filerne i flere Windows-versioner.

Artikel top billede

En uge efter WannaCry-angrebet begyndte at sprede ransomware i hele verden, er der nu håb forude for de ofre, der stadig er ramt og ikke har haft mulighed for at gendanne de krypterede filer fra backup.

Den franske sikkerhedsekspert Benjamin Delpy har netop udviklet og publiceret værktøjet WanaKiwi, der kan dekryptere WannaCry-ramte filer på Windows XP, Windows Vista og Windows 7.

Falske dekrypterings-værktøjer med indbygget malware har floreret på internettet, siden WannaCry brød ud, men WanaKiwi er testet og verificeret af sikkerhedsfirmaet Comae, der anbefaler alle ofre at downloade værktøjet med det samme.

Lad være med at genstarte din computer

WanaKiwi har dokumenteret succes med at dekryptere tilfangetagne filer, men det er langt fra alle, der vil have held med det.

Værktøjet fungerer lettere forenklet ved at gennemtrawle computerens hukommelse for de primtal, der er grobund for krypteringen i WannaCry.

Men hvis tallene i mellemtiden er blevet overskrevet i hukommelsen, har WanaKiwi ingen effekt.

Derfor anbefaler Comae alle WannaCry-ramte ikke at genstarte deres computere, da det kan betyde, at primtallene forsvinder.

Windows 7 hårdest ramt

Det nye værktøjs effekt på WannaCry-inficerede Windows 7-maskiner er godt nyt for mange, da det syv år gamle system tilsyneladende er suverænt hårdest ramt af ransomware-bølgen.

Ifølge tal fra firmaet BitSight Technologies, der laver risikovurderinger for virksomheder, kører 67 procent af de inficerede maskiner således Windows 7.

Angrebet er gået hårdest ud over Kina og Rusland, og halvdelen af alle WannaCry-tilfælde vurderes at være i de to lande.

Du kan downloade og se nærmere på dekrypterings-værktøjet WanaKiwi her.

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S