Få dine filer tilbage: Nyt værktøj kan dekryptere WannaCry

Der er gået en uge, siden WannaCry-angrebet begyndte, og dermed er deadline nået for de første ofre, der kan miste tilfangetagne filer permanent. Men et nyt gratis værktøj kan tilsyneladende dekryptere filerne i flere Windows-versioner.

Artikel top billede

En uge efter WannaCry-angrebet begyndte at sprede ransomware i hele verden, er der nu håb forude for de ofre, der stadig er ramt og ikke har haft mulighed for at gendanne de krypterede filer fra backup.

Den franske sikkerhedsekspert Benjamin Delpy har netop udviklet og publiceret værktøjet WanaKiwi, der kan dekryptere WannaCry-ramte filer på Windows XP, Windows Vista og Windows 7.

Falske dekrypterings-værktøjer med indbygget malware har floreret på internettet, siden WannaCry brød ud, men WanaKiwi er testet og verificeret af sikkerhedsfirmaet Comae, der anbefaler alle ofre at downloade værktøjet med det samme.

Lad være med at genstarte din computer

WanaKiwi har dokumenteret succes med at dekryptere tilfangetagne filer, men det er langt fra alle, der vil have held med det.

Værktøjet fungerer lettere forenklet ved at gennemtrawle computerens hukommelse for de primtal, der er grobund for krypteringen i WannaCry.

Men hvis tallene i mellemtiden er blevet overskrevet i hukommelsen, har WanaKiwi ingen effekt.

Derfor anbefaler Comae alle WannaCry-ramte ikke at genstarte deres computere, da det kan betyde, at primtallene forsvinder.

Windows 7 hårdest ramt

Det nye værktøjs effekt på WannaCry-inficerede Windows 7-maskiner er godt nyt for mange, da det syv år gamle system tilsyneladende er suverænt hårdest ramt af ransomware-bølgen.

Ifølge tal fra firmaet BitSight Technologies, der laver risikovurderinger for virksomheder, kører 67 procent af de inficerede maskiner således Windows 7.

Angrebet er gået hårdest ud over Kina og Rusland, og halvdelen af alle WannaCry-tilfælde vurderes at være i de to lande.

Du kan downloade og se nærmere på dekrypterings-værktøjet WanaKiwi her.

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse