Ny opgørelse afslører: Så mange apps har du på smartphonen - og så meget tid bruger du på dem

De mange apps på din smartphone er en stadig større tidssluger, afslører ny opgørelse.

Artikel top billede

Forbrugere verden over har i dén grad taget apps på smartphonen til sig - og vi bruger mere og mere tid på dem.

Alene fra første kvartal sidste år til første kvartal i år er det samlede tidsforbrug steget med 25 procent. På et år bruger forbrugerne verden over samlet i omegnen af en billion timer på apps.

Det er 1.000.000.000.000 timer, en million millioner timer.

Det konkluderer analysefirmaet App Annie i en ny rapport.

Her kan man også læse, at den gennemsnitlige forbruger på anvender over 30 forskellige apps om måneden.

I et land som Tyskland har en smartphonebruger i gennemsnit installeret 94 apps, og heraf er omkring 36 af dem i brug hver måned.

Læs også: Se listen med de mest downloadede apps i 2016: Skovler både brugere og penge ind

Generelt benytter vi hver måned mellem en tredjedel og halvdelen af de apps, vi har installeret på smartphonen, konkluderer App Annie.

Mindst ni apps er i brug hver eneste dag, hvis man tager den gennemsnitlige smartphone-bruger, men i lande som Brasilien, Indien og Kina er endnu flere apps i brug dagligt.

Så meget tid bruger vi på apps

Tidsforbruget på apps varierer meget fra land til land. I Tyskland bruger smartphone-brugerne lige under to timer om dagen på apps. I Sydkorea er det langt over tre timer.

Hvis man alene ser på typen af apps, der er i brug, så er de største hits de forskellige forudinstallerede apps som browsere og andre værktøjer, mens apps til sociale medier og kommunikation hitter, når brugerne selv aktivt installerer apps.

Også apps til billeder, videoer og musik er populære, ligesom spil naturligvis også hitter i app-butikkerne.

Hvis man kigger på de apps, der åbnes flest gange på en dag, er dating og produktivitet nogle af de kategorier, der klarer sig godt ifølge rapporten fra App Annie.

Læs også:

Apples nye iOS 11 kommer med et ultimativt krav til alle apps: Se om dine egne apps overlever

Se listen med de mest downloadede apps i 2016: Skovler både brugere og penge ind

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job