Ny opgørelse afslører: Så mange apps har du på smartphonen - og så meget tid bruger du på dem

De mange apps på din smartphone er en stadig større tidssluger, afslører ny opgørelse.

Artikel top billede

Forbrugere verden over har i dén grad taget apps på smartphonen til sig - og vi bruger mere og mere tid på dem.

Alene fra første kvartal sidste år til første kvartal i år er det samlede tidsforbrug steget med 25 procent. På et år bruger forbrugerne verden over samlet i omegnen af en billion timer på apps.

Det er 1.000.000.000.000 timer, en million millioner timer.

Det konkluderer analysefirmaet App Annie i en ny rapport.

Her kan man også læse, at den gennemsnitlige forbruger på anvender over 30 forskellige apps om måneden.

I et land som Tyskland har en smartphonebruger i gennemsnit installeret 94 apps, og heraf er omkring 36 af dem i brug hver måned.

Læs også: Se listen med de mest downloadede apps i 2016: Skovler både brugere og penge ind

Generelt benytter vi hver måned mellem en tredjedel og halvdelen af de apps, vi har installeret på smartphonen, konkluderer App Annie.

Mindst ni apps er i brug hver eneste dag, hvis man tager den gennemsnitlige smartphone-bruger, men i lande som Brasilien, Indien og Kina er endnu flere apps i brug dagligt.

Så meget tid bruger vi på apps

Tidsforbruget på apps varierer meget fra land til land. I Tyskland bruger smartphone-brugerne lige under to timer om dagen på apps. I Sydkorea er det langt over tre timer.

Hvis man alene ser på typen af apps, der er i brug, så er de største hits de forskellige forudinstallerede apps som browsere og andre værktøjer, mens apps til sociale medier og kommunikation hitter, når brugerne selv aktivt installerer apps.

Også apps til billeder, videoer og musik er populære, ligesom spil naturligvis også hitter i app-butikkerne.

Hvis man kigger på de apps, der åbnes flest gange på en dag, er dating og produktivitet nogle af de kategorier, der klarer sig godt ifølge rapporten fra App Annie.

Læs også:

Apples nye iOS 11 kommer med et ultimativt krav til alle apps: Se om dine egne apps overlever

Se listen med de mest downloadede apps i 2016: Skovler både brugere og penge ind

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-udvikling

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse