"De fleste har ingen ide, hvor tæt vi var på at kalde produkterne noget helt andet. Jeg fortæller meget sjældent den her historie"

"De fleste har ingen ide, hvor tæt vi var på at kalde produkterne noget helt andet. Jeg fortæller meget sjældent den her historie."

Artikel top billede

"Vi var mødt op der, hvor vores konference skulle finde sted med et andet sæt navne til to produkter, og vi havde næsten lige annonceret, at vi havde købt XenSource. 

Jeg tror, at vi ville have kaldt produkterne for Citrix App Server og Citrix Desktop Server. Det var nogle ret generiske navne, vi havde fundet.

Alle skilte var printet, og så blev vi i weekenden enige om at ændre det hele, så det kom til at hedde noget med "Xen" i stedet for. Den weekend omdøbte vi dem så, så de kom til at hedde XenApp og XenServer.

Der opstod et øjebliks panik, da vi blev enige om det. Folk vidste godt, at hele arrangementet var forberedt med de andre navne. Men det var det rigtige valg, så vi var nødt til at gøre det. 

Så måtte vi til at hasteprinte alle skilte påny og ændre det hele. Jeg tror kun, at vi havde knap 36 timer til at nå det.

Folk var kommet for at gøre det hele klar omkring lørdag, så vidt jeg husker, og vi skulle være færdig mandag, hvor gæsterne ankom. Så det hele blev nærmest gjort natten over. 

Om mandagen kom alle gæsterne så til konferencen, og ingen opdagede det nogensinde. Vi offentliggjorde navnene på produkterne, og ingen vidste, hvor tæt det var på, at de var kommet til at hedde noget helt andet.

De fleste har ingen ide, hvor tæt vi var på at kalde produkterne noget helt andet. Jeg fortæller meget sjældent den her historie. 

Det var lidt en tosset intern ting, der ikke kom omverdenen ved. Vi ville gerne have, at alle skulle tænke på produkterne som Xenapp og Xenserver, så jeg fortæller det meget sjældent. 

Der er nogle stykker, der husker det, og vi har haft andre episoder, men aldrig noget så vildt.

Calvin Hsu, vice president for product marketing, Citrix

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S