Direktør: Derfor er danske Unity pludselig flere milliarder kroner værd

Den dansk-stiftede it-succes Unity er 17 milliarder kroner værd, og det er der en hel særlig grund til, forklarer virksomhedens direktør.

Artikel top billede

Det er løftet om de nye forretningsmuligheder, der tilbydes med augmented reality (AR) og virtual reality (VR), som gjorde det muligt for dansk-stiftede Unity at hente en ny investering på 2,7 milliarder danske kroner.

En investering, der betyder, at Unity i dag er hele 17 milliarder kroner værd. 

Det fortæller virksomhedens amerikanske direktør John Riccitiello i et interview med det amerikanske medie Venturebeat.

Læs også: Danske Unity scorer gigantisk kapital-investering: Får 2,7 milliarder kroner til mere vækst

Her forklarer han, at det er hans forventning, at vi i løbet af de næste 10 til 15 år vil se AR og VR åbne op for en helt ny digital verden, hvilket kan blive en særdeles lukrativ forretning for Unity. 

"Det kan blive lige så stort som internettet. Din elektriker vil have AR-briller, når han skal tilslutte nye ledninger i dit hus, og du vil selv have AR-briller på, når du skal samle dine møbler fra IKEA."

"Jeg er selv for nylig blevet opereret i min skulder, og her stod lægerne og kiggede op på fladskærme, mens de opererede, men i fremtiden kan de i stedet bruge AR," siger John Riccitiello til Venturebeat og tilføjer:

"Og de vil alle sammen komme til at gøre det ved hjælp af Unity."

Havde ikke brug for pengene

Ifølge John Riccitiello går Unity forretning i øjeblikket strygende, og virksomheden har derfor ikke haft et behov for den seneste kapitaltilførelse.

"Men jeg tror på princippet om, at du skal rejse kapital, når du har muligheden for at gøre det, og ikke når du har brug for det," siger han.

Som Computerworld tidligere har fortalt blev Unity i starten af årtusindet stiftet af David Helgason, Nicholas Francis og Joachim Ante i en kælder på Nørrebro i København.

I første omgang ønskede stifterne at udvikle deres eget spil, men drømmen om at blive spil-udviklere slog fejl.

I stedet endte de med, at bygge et værktøj, der gør spil-udviklingen lettere. 

Har 1300 ansatte

Efterfølgende har Unity udviklet sig til en virksomhed med over 1.300 ansatte.

Unity har adskillige gange hentet store kapitaltilførelser.

Blandt andet fra den store amerikanske kapitalfond Sequoia Capital, men ifølge John Riccitiello er virksomhedens grundlæggere stadigvæk en del af ejerkredsen

"David Helgason og Joachim Ante sidder begge i bestyrelsen, og de har stadigvæk et substantielt antal aktier. De er de største individuelle aktionærer," siger han.

Computerworld har for nylig portrætteret David Helgason i en ny stor serie om Danmarks største it-succeser.

Du kan læse hele interviewet her:

Danske Unity er blevet en global softwaresucces: Her er hele historien om en af de største danske it-succeser

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics