Sønderborg Kommune annullerer fire-årig aftale med KMD

Sønderborg Kommune opsiger fire-årig aftale med KMD om læringsplatform. Grund: KMD er stoppet med at udvikle på systemet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Sønderborg Kommune annullerer fire-årig aftale med KMD om levering af en såkaldt læringsplatform til kommunens skoler, skriver jv.dk.

Istedet skal kommunes folkeskole-lærere fremover anvende systemet meebook.

Grunden til system-skiftet er, at Sønderborg Kommune ikke vil acceptere, at KMD har besluttet sig for at udfase det system, som kommunen ellers har købt, nemlig Educa.

Det betyder, at der ikke vil blive udviklet på det KMD-systemet, som lærere fra kommunens 17 folkeskoler ellers har været på kursus i det seneste år.

KMD købte i fjor UVdata, der står bag læringsplatformen MinUddannelse, som har været en konkurrent til KMD's egen Educa.

Dengang meddelte KMD, at selskabet fremover ville satse på MinUddannelse som læringsplatform.

MinUddannelse ville dermed blive den platform, som udviklingskræfterne ville blive lagt i, mens Educa kun ville blive opgraderet i minimalt omfang og kun, hvis det stod i aftalerne med KMD.

Det er denne beslutning, der ligger til grund for Sønderborg Kommunes beslutning.

Faktisk stod valget mellem netop MinUddannelse og meebook, lyder det i jv.dk.

Læs også:

ATP fyrer KMD efter måneders utilfredshed: KMD mister kæmpe-ordre midt i alvorlig krise

Stor a-kasse fyrer KMD flere år inde i stort projekt: Skifter til Netcompany

Krise: KMD's resultat falder med 29 procent i kølvandet på kæmpesager med vrede kunder

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network