Sønderborg Kommune annullerer fire-årig aftale med KMD

Sønderborg Kommune opsiger fire-årig aftale med KMD om læringsplatform. Grund: KMD er stoppet med at udvikle på systemet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Sønderborg Kommune annullerer fire-årig aftale med KMD om levering af en såkaldt læringsplatform til kommunens skoler, skriver jv.dk.

Istedet skal kommunes folkeskole-lærere fremover anvende systemet meebook.

Grunden til system-skiftet er, at Sønderborg Kommune ikke vil acceptere, at KMD har besluttet sig for at udfase det system, som kommunen ellers har købt, nemlig Educa.

Det betyder, at der ikke vil blive udviklet på det KMD-systemet, som lærere fra kommunens 17 folkeskoler ellers har været på kursus i det seneste år.

KMD købte i fjor UVdata, der står bag læringsplatformen MinUddannelse, som har været en konkurrent til KMD's egen Educa.

Dengang meddelte KMD, at selskabet fremover ville satse på MinUddannelse som læringsplatform.

MinUddannelse ville dermed blive den platform, som udviklingskræfterne ville blive lagt i, mens Educa kun ville blive opgraderet i minimalt omfang og kun, hvis det stod i aftalerne med KMD.

Det er denne beslutning, der ligger til grund for Sønderborg Kommunes beslutning.

Faktisk stod valget mellem netop MinUddannelse og meebook, lyder det i jv.dk.

Læs også:

ATP fyrer KMD efter måneders utilfredshed: KMD mister kæmpe-ordre midt i alvorlig krise

Stor a-kasse fyrer KMD flere år inde i stort projekt: Skifter til Netcompany

Krise: KMD's resultat falder med 29 procent i kølvandet på kæmpesager med vrede kunder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S