Sønderborg Kommune annullerer fire-årig aftale med KMD

Sønderborg Kommune opsiger fire-årig aftale med KMD om læringsplatform. Grund: KMD er stoppet med at udvikle på systemet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Sønderborg Kommune annullerer fire-årig aftale med KMD om levering af en såkaldt læringsplatform til kommunens skoler, skriver jv.dk.

Istedet skal kommunes folkeskole-lærere fremover anvende systemet meebook.

Grunden til system-skiftet er, at Sønderborg Kommune ikke vil acceptere, at KMD har besluttet sig for at udfase det system, som kommunen ellers har købt, nemlig Educa.

Det betyder, at der ikke vil blive udviklet på det KMD-systemet, som lærere fra kommunens 17 folkeskoler ellers har været på kursus i det seneste år.

KMD købte i fjor UVdata, der står bag læringsplatformen MinUddannelse, som har været en konkurrent til KMD's egen Educa.

Dengang meddelte KMD, at selskabet fremover ville satse på MinUddannelse som læringsplatform.

MinUddannelse ville dermed blive den platform, som udviklingskræfterne ville blive lagt i, mens Educa kun ville blive opgraderet i minimalt omfang og kun, hvis det stod i aftalerne med KMD.

Det er denne beslutning, der ligger til grund for Sønderborg Kommunes beslutning.

Faktisk stod valget mellem netop MinUddannelse og meebook, lyder det i jv.dk.

Læs også:

ATP fyrer KMD efter måneders utilfredshed: KMD mister kæmpe-ordre midt i alvorlig krise

Stor a-kasse fyrer KMD flere år inde i stort projekt: Skifter til Netcompany

Krise: KMD's resultat falder med 29 procent i kølvandet på kæmpesager med vrede kunder

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S