Københavns Kommune bombarderes med DDoS-angreb: Men et enkelt trick har fået løst problemet

Københavns Kommune rammes af stadig flere DDoS-angreb - flere end 100 i 2016 alene. Men en fuldstændig standardiseret tjeneste har fået problemet under kontrol.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Hackere har set sig sure på Københavns Kommune.

I 2016 eksploderede mængden af DDoS-angreb, og hovedstads-kommunen blev ramt mere end 100 gange.

Derfor var man nødt til at stramme sikkerheden for at undgå forstyrrelser på kommunens mange hjemmesider, der blandt andet er indgang til det offentlige for mere end en halv million mennesker.

Det viste sig heldigvis at være ret ligetil.

Ifølge Jens Ingemann, der er kontorchef i IT-sikkerhed og videnscentre hos Københavns Kommune, har man stort set fået bugt med problemet blot ved at slå såkaldt "DDoS-mitigering" til hos sin internetudbyder.

"DDoS-mitigering giver ingen garanti, men det har haft en betydelig positiv effekt," siger han til Computerworld.

Angrebene fortsætter - ingen ved hvorfor

DDoS-mitigering fungerer kort fortalt ved, at den indkommende internet-trafik analyseres af et system hos leverandøren.

Systemet leder efter mønstre, der kan tyde på et DDoS-angreb, og hvis et angreb finder sted, bekæmpes det automatisk med forskellige metoder.

Det kan for eksempel være at standse al trafik fra specifikke lande eller områder, og ifølge Jens Ingemann har angrebene ikke generet kommunen, siden man begyndte at bruge DDoS-mitigering i starten af året.

På trods af, at der stadig angribes.

"Angrebenes effekt har været minimal, og det viser, at beredskabet virker," siger han og tilføjer, at det tilsyneladende er tilfældigt, hvilke dele af kommunens netværk, hackerne angriber.

"Vi har ikke registreret, at de er gået efter noget bestemt."

Læs også: 100 angreb på et år: Hacker fører DDoS-krig mod Københavns Kommune

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest