Power runder milepæl og bliver i det høje gear: Vil vokse med en milliard kroner om året

Efter blot to år på markedet har elektronikkæden Power rundet en omsætning på en milliard kroner om året. Nu er planen at øge toplinjen med yderligere en milliard kroner om året de næste tre år.

Artikel top billede

Power har siden sin debut gjort et voldsomt indhug i markedet for elektronik. Ambitionen er, at virksomheden skal fortsætte med at vokse de kommende år.

Siden Power slog dørene op til sin første butik i midten af august 2015 er det gået stærkt for den relativt nye spiller på det danske elektronikmarked. 

Power har ædt sig ind på konkurrenterne, og har nu en betragtelig andel af markedet. Ambitionen er at vokse med en milliard kroner om året de kommende år. Det skriver Børsen.

"Vi har lagt alle problemerne bag os. Vi er på et godt spor og kommer til at vokse med en milliard om året i de næste tre år frem," siger Jesper Boysen, der er administrerende direktør i Power til Børsen

Ideen bag Powers forretningsmodel er løbende at tilpasse sig konkurrrenternes priser på elektroniske skilte i butikken.

Ambitionen er nu, at Power skal omsætte for 4,6 milliarder i 2019 og samme år levere det første driftsoverskud.

Læs også:

Massive omvæltninger hos danske it-forhandlere: Butikker lukker på stribe - men samtidig buldrer nye frem

Elektronik-giganter slår alarm: Ny afgift på pc'er og smartphones vil sende priserne på himmelflugt

Om få uger er det slut: Computercity-butikkerne lukker og slukker i Danmark

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse