Microsoft lukker og slukker for webtjeneste - brugerne skal flytte alle filer hurtigst muligt

Webtjenesten Docs.com lukker og slukker, meddeler Microsoft, der samtidig beder brugerne om at flytte deres filer og indhold hurtigst muligt.

Artikel top billede

Efter omkring syv år på markedet er det slut med Microsoft-tjenesten Docs.com, der blandt andet bruges til at dele Office-dokumenter.

Docs.com, der blev etableret i 2010, har haft en omskiftelig tilværelse, og både funktioner og design er ændret flere gange undervejs.

Men nu er det slut med Docs.com, meddeler Microsoft.

"Microsoft lader Docs.com-tjenesten udgå fredag d. 15. december 2017," lyder det i en besked fra selskabet til brugerne af Docs.com

Oprindeligt var Docs.com et samarbejde mellem Microsoft og Facebook, der skulle give Facebook-brugerne adgang til Microsofts Office web-apps, men siden er fokus med tjenesten skiftet til fildeling og samarbejde.

Alle filer skal flyttes

Til december lukker og slukker Microsoft så for Docs.com, og det betyder også, at brugerne skal finde andre steder at opbevare deres dokumenter.

"Vi beder derfor alle brugere om at flytte deres eksisterende Docs.com-indhold til andre fillagrings- og delingsplatforme hurtigst muligt."

"Docs.com er ikke længere tilgængelig efter den ovennævnte dato," skriver Microsoft.

Derfor er der ikke længere behov for Docs.com

Samtidig uddyber selskabet, hvorfor behovet for Docs.com ikke længere eksisterer.

"Efter Microsofts opkøb af LinkedIn er SlideShare blevet del af Microsoft-familien og repræsenterer den ideelle platform til publicering af Word-, PowerPoint- og pdf-indhold med 70 mio. virksomhedsbrugere og et enormt indholdsbibliotek."

"Brugerdefineret deling fås i OneDrive med supplerende værktøjer, indstillinger for tilladelse og sikkerhed for at medvirke til at dele og beskytte dine data og dit indhold."

Læs også: OneDrive bliver bedre til at synkronisere filer med længe savnet funktion

Microsoft lægger med lukningen af Docs.com dermed op til, at brugerne i stedet skal over på de nævnte tjenester, ligesom Microsoft så kan fokusere sin indsats der.

"Vi håber, at vores ydelser bliver mere strømlinede med udfasningen af Docs.com-tjenesten, og at vi kan levere en mere sammenhængende oplevelse på området."

"Vi sætter pris på din vedholdende brug af vores tjeneste, og beklager enhver ulejlighed overførslen kan medføre."

Her er tidsplanen

Microsoft står samtidig klar til at hjælpe Docs.com-brugerne med automatisk sikkerhedskopiering af kompatible filer til OneDrive og OneDrive for Business.

Læs mere om det her

Her kan du se Microsofts tidslinje for udfasningen af Docs.com:

9. juni 2017 - Oprettelse af nye Docs.com-konti understøttes ikke længere. Hvis du har en eksisterende Docs.com-konto, kan du stadig få vist, redigere, publicere, downloade og slette dit eksisterende indhold. Hvis du har eksisterende Journal- og Om-sider, kan du redigere dem på Sway.com.

19. juni 2017 - Hvis du bruger Docs.com med en arbejds- eller skolekonto kan din Office 365-administrator automatisk overføre alt Docs.com-indhold til OneDrive for Business på dine vegne. Vi opdaterer denne artikel med specifikke oplysninger på ovenstående dato.

1. august 2017 - Publicering og redigering af indhold på Docs.com understøttes ikke længere. Hvis du har en eksisterende Docs.com-konto, kan du stadig få vist, redigere eller downloade dit eksisterende indhold.

9. juni til 14. december 2017 - Hvis du har en eksisterende Docs.com-konto, kan du logge på og vælge at få dit eget indhold sikkerhedskopieret automatisk til OneDrive. Når dine data er blevet overført, ændres Docs.com-funktionaliteten til skrivebeskyttet, og links til dine dokumenter og filer omdirigeres til den nye placering på OneDrive.

15. december 2017 - Docs.com-webstedet og al dets indhold udgår officielt. Webstedet kan ikke længere tilgås efter denne dato.

15. maj 2018 - Evt. links til dit Docs.com-indhold, som du tidligere har delt med andre, og som automatisk er omdirigeret til dit overførte indhold på OneDrive (eller OneDrive for Business), fungerer ikke længere efter denne dato.

Læs også:

Gratis Office Web Apps til alle FaceBook-brugere

OneDrive bliver bedre til at synkronisere filer med længe savnet funktion

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect