Power vil åbne masser af nye varehuse på trods af blodrødt regnskab

Elektronikkæden Power har en blodrød bundlinje og en negativ egenkapital, men virksomheden fortsætter med at udrulle nye varehuse.

Artikel top billede

Elektronikkæden Power har i dag seks danske varehuse, men i løbet af de kommende år skal det antal stige til mindst 18. 

Det skriver Finans.

Udrulningen af nye varehuse sker på trods af, at Powers seneste regnskab viser et blodrødt underskud på 89 millioner kroner.

Jesper Boysen, der er administrerende direktør for Power, erkender ifølge Finans, at det seneste regnskab ikke er tilfredsstillende.

Negativ egenkapital og stigende omsætning

Regnskabet viser desuden en negativ egenkapital, men i regnskabet understreges det dog, at kæden har et "forsvarligt kapitalberedskab."

I det seneste år er kædens omsætning dog også vokset med knap 400 millioner kroner til 1,4 milliarder.

Power er opbygget på resterne af den danske Expert-kæde, og hvidevarekæden Punkt 1 er ligeledes en del af Power.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S