Power vil åbne masser af nye varehuse på trods af blodrødt regnskab

Elektronikkæden Power har en blodrød bundlinje og en negativ egenkapital, men virksomheden fortsætter med at udrulle nye varehuse.

Artikel top billede

Elektronikkæden Power har i dag seks danske varehuse, men i løbet af de kommende år skal det antal stige til mindst 18. 

Det skriver Finans.

Udrulningen af nye varehuse sker på trods af, at Powers seneste regnskab viser et blodrødt underskud på 89 millioner kroner.

Jesper Boysen, der er administrerende direktør for Power, erkender ifølge Finans, at det seneste regnskab ikke er tilfredsstillende.

Negativ egenkapital og stigende omsætning

Regnskabet viser desuden en negativ egenkapital, men i regnskabet understreges det dog, at kæden har et "forsvarligt kapitalberedskab."

I det seneste år er kædens omsætning dog også vokset med knap 400 millioner kroner til 1,4 milliarder.

Power er opbygget på resterne af den danske Expert-kæde, og hvidevarekæden Punkt 1 er ligeledes en del af Power.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS