Power vil åbne masser af nye varehuse på trods af blodrødt regnskab

Elektronikkæden Power har en blodrød bundlinje og en negativ egenkapital, men virksomheden fortsætter med at udrulle nye varehuse.

Artikel top billede

Elektronikkæden Power har i dag seks danske varehuse, men i løbet af de kommende år skal det antal stige til mindst 18. 

Det skriver Finans.

Udrulningen af nye varehuse sker på trods af, at Powers seneste regnskab viser et blodrødt underskud på 89 millioner kroner.

Jesper Boysen, der er administrerende direktør for Power, erkender ifølge Finans, at det seneste regnskab ikke er tilfredsstillende.

Negativ egenkapital og stigende omsætning

Regnskabet viser desuden en negativ egenkapital, men i regnskabet understreges det dog, at kæden har et "forsvarligt kapitalberedskab."

I det seneste år er kædens omsætning dog også vokset med knap 400 millioner kroner til 1,4 milliarder.

Power er opbygget på resterne af den danske Expert-kæde, og hvidevarekæden Punkt 1 er ligeledes en del af Power.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job