Apple-boss bryder tavsheden: Ja, vi arbejder på teknologi til selvkørende biler

Apples administrerende direktør, Tim Cook, indrømmer at virksomheden arbejder på at udvikle selvkørende teknologi til biler.

Artikel top billede

Efter mange års rygter erkender Apples administrerende direktør, Tim Cook, nu, at virksomheden arbejder på at udvikle selvkørende teknologi til biler.

Det sker i et interview med det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

"Vi har fokus på autonome systemer, og et af formålene med autonome systemer er helt sikkert selvkørende biler, men der er også andre formål," siger han og tilføjer: 

"Det er en kerne-teknologi, som vi anser som værende meget vigtig."

Læs også: Tidligere topdesigner hos Tesla skifter til Apple: Er der en Apple-bil på vej?

Tester selvkørende biler i Californien

Gennem de seneste år har der været vedholdende rygter om, at Apple planlægger at gå ind på bil-markedet.

Eksempelvis fik Apple tidligere på året tilladelse til at teste selvekørende biler i den amerikanske stat Californien.

Efterfølgende er adskillige biler af mærket Lexus udstyret med Apples teknologi blevet spottet på de californiske veje.

Læs også: Tech-giganter retter kanonerne mod bilindustrien: Volkswagen kan blive det nye Nokia

Kæmpe disruption på vej

I interviewet med Bloomberg forudser Tim Cook, at vi i løbet af de kommende år vil opleve store forandringer på markedet for biler- og persontransport

"Der er en kæmpe disruption på vej her," siger Tim Cook til Bloomberg og henviser til ikke bare udviklingen indenfor selvkørende teknologi, men også den stigende udbredelse af elektriske biler og kørselstjenester som Uber. 

"Det er tre store forandringer, der sker på stort set samme tid," konstaterer Tim Cook. 

Der har længe gået rygter om, at Apple arbejder på udvikle en elektrisk bil, der skal tage kampen op mod Tesla. Et projekt der gik under navnet, Project Titan. 

Men ifølge de seneste rygter har Apple har sat de planer i bero og i øjeblikket satser virksomheden på at udvikle den underliggende selvkørende teknologi.

Læs også: Apples hemmelige bilprojekt ramt af problemer og fyringer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S