Apple-boss bryder tavsheden: Ja, vi arbejder på teknologi til selvkørende biler

Apples administrerende direktør, Tim Cook, indrømmer at virksomheden arbejder på at udvikle selvkørende teknologi til biler.

Artikel top billede

Efter mange års rygter erkender Apples administrerende direktør, Tim Cook, nu, at virksomheden arbejder på at udvikle selvkørende teknologi til biler.

Det sker i et interview med det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

"Vi har fokus på autonome systemer, og et af formålene med autonome systemer er helt sikkert selvkørende biler, men der er også andre formål," siger han og tilføjer: 

"Det er en kerne-teknologi, som vi anser som værende meget vigtig."

Læs også: Tidligere topdesigner hos Tesla skifter til Apple: Er der en Apple-bil på vej?

Tester selvkørende biler i Californien

Gennem de seneste år har der været vedholdende rygter om, at Apple planlægger at gå ind på bil-markedet.

Eksempelvis fik Apple tidligere på året tilladelse til at teste selvekørende biler i den amerikanske stat Californien.

Efterfølgende er adskillige biler af mærket Lexus udstyret med Apples teknologi blevet spottet på de californiske veje.

Læs også: Tech-giganter retter kanonerne mod bilindustrien: Volkswagen kan blive det nye Nokia

Kæmpe disruption på vej

I interviewet med Bloomberg forudser Tim Cook, at vi i løbet af de kommende år vil opleve store forandringer på markedet for biler- og persontransport

"Der er en kæmpe disruption på vej her," siger Tim Cook til Bloomberg og henviser til ikke bare udviklingen indenfor selvkørende teknologi, men også den stigende udbredelse af elektriske biler og kørselstjenester som Uber. 

"Det er tre store forandringer, der sker på stort set samme tid," konstaterer Tim Cook. 

Der har længe gået rygter om, at Apple arbejder på udvikle en elektrisk bil, der skal tage kampen op mod Tesla. Et projekt der gik under navnet, Project Titan. 

Men ifølge de seneste rygter har Apple har sat de planer i bero og i øjeblikket satser virksomheden på at udvikle den underliggende selvkørende teknologi.

Læs også: Apples hemmelige bilprojekt ramt af problemer og fyringer

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job