Vilde rygter: Amazon klar til at byde 60 milliarder for populær app

Microsoft, Google og Amazon bejler alle til den populære virksomheds-chat-app Slack, og Amazon er ifølge et amerikansk medie parat til at byde 60 milliarder kroner for appen.

Artikel top billede

Slacks stifter, Stewart Butterfield, på scenen til Web Summit-konferencen i Dublin i 2015. Foto: CC BY 2.0

Den amerikanske tech-gigant Amazon kan ifølge erhvervsmediet Bloomberg være parat til at byde svimlende 60 milliarder kroner (ni milliarder dollar, red) for kommunikations-værktøjet Slack.

Slack bliver ofte omtalt som verdens hurtigst voksende stykke erhvervssoftware og har i dag over fire millioner bruger, der i gennemsnit bruger appen 10 timer dagligt.

Et opkøb af Slack vil kunne styrke Amazons tilbud til erhvervskunderne, hvor virksomheden i øjeblikket er i hård konkurrence med blandt andet Microsoft.

Senest har Amazon lanceret sin egen kommunikationsplatform Chime, der et forsøg på at tage kampen op mod Slack.

Læs også: Prøvekørt: Amazon klar med Skype For Business-konkurrent - er der overhovedet noget nyt under solen?

Arbejder på stor kapitaltilførelse

Det er dog langt fra sikkert, at Amazon får held til at købe Slack, og i følge den amerikanske techblog Recode er Slack i fremskredne forhandlinger om en stor kapitaltilførelse på 3,3 milliarder kroner (500 millioner dollar, red), der vil værdifastsætte virksomheden til 33 miliarder kroner.

Udover Amazon skriver den amerikansk tech-blog Recode, at også Google, Salesforce og Microsoft udviser interesser for Slack.

Ifølge Techcrunch har Microsoft tidligere været parat til byde otte milliarder dollar for Slack, men efter pres fra Microsoft-grundlæggeren Bill Gates valgte virksomheden angiveligt at trække følehornene til sig igen.

Slack er stiftet af den canadiske iværksætter Stewart Butterfield, der grundlagde sin karriere ved at stifte fototjenesten Flickr, der i 2005 blev solgt til Yahoo

Læs også: Her er succesformularen bag øjeblikkets hotteste stykke forretningssoftware

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job