Vilde rygter: Amazon klar til at byde 60 milliarder for populær app

Microsoft, Google og Amazon bejler alle til den populære virksomheds-chat-app Slack, og Amazon er ifølge et amerikansk medie parat til at byde 60 milliarder kroner for appen.

Artikel top billede

Slacks stifter, Stewart Butterfield, på scenen til Web Summit-konferencen i Dublin i 2015. Foto: CC BY 2.0

Den amerikanske tech-gigant Amazon kan ifølge erhvervsmediet Bloomberg være parat til at byde svimlende 60 milliarder kroner (ni milliarder dollar, red) for kommunikations-værktøjet Slack.

Slack bliver ofte omtalt som verdens hurtigst voksende stykke erhvervssoftware og har i dag over fire millioner bruger, der i gennemsnit bruger appen 10 timer dagligt.

Et opkøb af Slack vil kunne styrke Amazons tilbud til erhvervskunderne, hvor virksomheden i øjeblikket er i hård konkurrence med blandt andet Microsoft.

Senest har Amazon lanceret sin egen kommunikationsplatform Chime, der et forsøg på at tage kampen op mod Slack.

Læs også: Prøvekørt: Amazon klar med Skype For Business-konkurrent - er der overhovedet noget nyt under solen?

Arbejder på stor kapitaltilførelse

Det er dog langt fra sikkert, at Amazon får held til at købe Slack, og i følge den amerikanske techblog Recode er Slack i fremskredne forhandlinger om en stor kapitaltilførelse på 3,3 milliarder kroner (500 millioner dollar, red), der vil værdifastsætte virksomheden til 33 miliarder kroner.

Udover Amazon skriver den amerikansk tech-blog Recode, at også Google, Salesforce og Microsoft udviser interesser for Slack.

Ifølge Techcrunch har Microsoft tidligere været parat til byde otte milliarder dollar for Slack, men efter pres fra Microsoft-grundlæggeren Bill Gates valgte virksomheden angiveligt at trække følehornene til sig igen.

Slack er stiftet af den canadiske iværksætter Stewart Butterfield, der grundlagde sin karriere ved at stifte fototjenesten Flickr, der i 2005 blev solgt til Yahoo

Læs også: Her er succesformularen bag øjeblikkets hotteste stykke forretningssoftware

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S