Skat tvunget til at lukke motorregisteret ned efter it-problemer

Flimmer i systemet i begyndelsen af ugen tvang Skat til at lukke motorregistret ned det meste af tirsdag for at udbedre fejlen.

Artikel top billede

Til stor frustration for medarbejderne i landets synshaller var der i begyndelsen af ugen store problemer med at tilgå Skats motorregister. 

Det betød, at det for en stor gruppe synsfolk stort set var umuligt at få adgang til systemet og dermed udstede nummerplader til danskerne. 

Det bekræfter Arman Manukean fra Rødovre Bilsyn.

"Vi har haft problemer et par dage, fordi motorregistret var fuldstændigt nede. Det betød, at de, der skulle have foretaget omregistrering eller hente nummerplader, ikke kunne komme til det, fordi systemet var nede," siger han.  

Fej i systemet

Fejlen, der opstod efter en systemopdatering, var så problematisk, at det tirsdag fik Skat til at lukke systemet ned for at løse problemerne. 

"En systemopdatering hos vores it-leverandør i weekenden gav desværre problemer med adgangen til Motorregistret. Vi valgte derfor tirsdag morgen midlertidigt at lukke for virksomheders og borgeres adgang til systemet, mens vi arbejdede på en løsning sammen med vores  leverandør," forklarer Bente Kristensen, der er underdirektør i Skat til Computerworld i en e-mail. 

Tilbage på sporet

Selvom der ikke blev langet særligt mange nummerplader over disken i de danske sysnhaller tirsdag, så burde alle systemer være tilbage i topform. Det bekræfter man fra Skats side.

"Tirsdag aften var fejlen udbedret og der har siden været normal drift," skriver Bente Kristensen videre i e-mailen til Computerworld. 

Det ændrer dog ikke på, at systemfejlen og de to dages nedbrud har været til gene for synsfolkene. 

"Det er irritererende, men jeg kan ikke gøre noget ved det. Det giver i hvert fald problemer for os, når systemet er nede," siger Arman Manukean, der dog bekræfter, at systemet nu er oppe at køre igen og folk igen kan få deres nummerplader.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S