"Mit bedste råd til iværksættere er, at de skal gå i gang med at bygge produktet med det samme"

"Du skal droppe Powerpoint og begynde at bygge ting i stedet".

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorff)

Vi etablerede Square for otte år siden. Det var en simpel ide, der skulle løse et problem, som min medstifter Jim McKelvey oplevede, da han ikke kunne modtage kredikortbetaling for et stykke glaskunst, som han skulle sælge.

Vi ønskede derfor at gøre det muligt at modtage kreditkortbetalinger på en iPhone, og i løbet af en måned havde vi bygget en prototype, der virkede.

Mit bedste råd til iværksættere er, at de skal gå i gang med at bygge produktet med det samme.

I begyndelsen har du så mange ideer, hvor du hele tiden tænker ‘hvad nu hvis det ene' og ‘hvad nu hvis det andet' i stedet for bare at gøre det.

Men jo hurtigere du går i gang med at skrive koden og får noget håndgribeligt at lege med, jo hurtigere kan du begynde at besvare dine egne spørgsmål og begynde at tiltrække folk til din ide.

Det er her, at du for alvor kan begynde at lære. Så mit råd er: Luk for Powerpoint, luk for Keynote og brug i stedet tiden på at bygge ting, som du kan vise frem.

Med Square var det først, da vi havde noget at vise frem, at vi kunne komme til at tale med investorer, kunder og folk, som vi gerne ville hyre."

Sagt af Jack Dorsey, stifter og CEO for Square og Twitter,på scenen ved Money20/20 i København.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S