Danske kapitalfonde er på jagt efter it-selskaber

Mange af de danske kapitalfonde er på udkig efter it-selskaber, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Langt størstedelen af de danske kapitalfonde er interesserede i at købe it-selskaber, hvis muligheden skulle byde sig.

Det viser en rundspørge, som brancheforeningen DVCA har foretaget blandt 23 danske kapitalfonde, hvoraf 14 har svaret, skriver mediet IT Watch.

Ifølge rundspørgen mener 78,6 procent af de 14 kapitalfonde, der har svaret, at it-virksomheder er blevet ‘mere interessante' i de seneste to år.

"Blandt venturefondene er interessen stor, fordi it-selskaberne ofte er skalerbare ud over det normale. Eksempelvis selskaber som Trustpilot. Blandt kapitalfonde, der ofte jagter mere modne selskaber, er interessen stor, fordi it-selskaberne ofte rummer et potentiale for vækst, fondene kan indfri. Det ser man eksempelvis med EQT's køb af Sitecore, hvor man vil investere i en global vækst fra fondens side," siger DVCA-direktør Jannick Nytoft til IT Watch.

Knap en tredjedel af de 14 kapitalfonde mener, at priserne på it-selskaberne er steget meget i de senere år, men DVCA mener, at priserne stadig er sunde.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics