Google efter kæmpebøde: Er uenig og overvejer at anke: "Gavner både os, brugere og annoncørerne"

Google er ikke enig i grundlaget for kæmpebøde fra EU for konkurrence-forvridning. "EU undervurderer værdien' af Googles tjenester.

Artikel top billede

Google erklærer sig helt uenig med EU's begrundelser for at have udstedt en bøde på 18 milliarder kroner til søgegiganten for konkurrence-forvridende adfærd.

EU mener, at Google systematisk og gennem mange år har sørget for at fremme sine egne prissammenlignings-tjenester på den kendte søgetjeneste.

Til gengæld er konkurrererende prissammenlignings-tjenester blevet skubbet helt om på side fire af søgeresultaterne.

For Google handler det imidlertid om at give brugerne den bedste service, fremgår det af et blogindlæg fra juridisk chef, Kent Walker, under titlen The other side of the story.

Her skriver han, at EU-Kommissionen ‘undervurderer værdien af' at kunne sætte forbrugerne i ‘hurtig og nem' kontakt med alverdens leverandører af produkter, som de leder efter.

"Vores data viser, at folk normalt foretrækker links, der fører dem direkte til de produkter, som de ønsker - og ikke til websites, hvor de skal gentage deres søgninger," skriver han.

Kent Walker skriver, at Googles shopping-resultater efter hans opfattelse er ‘nyttige.'

"Det gavner både os, brugere og annoncører at vise annoncer, der inkluderer billeder, ratings og priser. Og vi viser dem kun, når dit feedback viser os, at de er relevante," skriver han.

Han peger desuden på, at der i høj grad er konkurrence på markedet - ikke mindst fra Amazon.

"På den baggrund er vi ikke enige i dagens konklusioner. Vi vil nu gennemgå kommissionens beslutninger nøje og overveje at anke. Vi ser frem til fortsat at argumentere for vores sag," skriver han.

Læs også: Kæmpebøde til Google: Skal betale 18 milliarder kroner i bøde til EU

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job