Google efter kæmpebøde: Er uenig og overvejer at anke: "Gavner både os, brugere og annoncørerne"

Google er ikke enig i grundlaget for kæmpebøde fra EU for konkurrence-forvridning. "EU undervurderer værdien' af Googles tjenester.

Artikel top billede

Google erklærer sig helt uenig med EU's begrundelser for at have udstedt en bøde på 18 milliarder kroner til søgegiganten for konkurrence-forvridende adfærd.

EU mener, at Google systematisk og gennem mange år har sørget for at fremme sine egne prissammenlignings-tjenester på den kendte søgetjeneste.

Til gengæld er konkurrererende prissammenlignings-tjenester blevet skubbet helt om på side fire af søgeresultaterne.

For Google handler det imidlertid om at give brugerne den bedste service, fremgår det af et blogindlæg fra juridisk chef, Kent Walker, under titlen The other side of the story.

Her skriver han, at EU-Kommissionen ‘undervurderer værdien af' at kunne sætte forbrugerne i ‘hurtig og nem' kontakt med alverdens leverandører af produkter, som de leder efter.

"Vores data viser, at folk normalt foretrækker links, der fører dem direkte til de produkter, som de ønsker - og ikke til websites, hvor de skal gentage deres søgninger," skriver han.

Kent Walker skriver, at Googles shopping-resultater efter hans opfattelse er ‘nyttige.'

"Det gavner både os, brugere og annoncører at vise annoncer, der inkluderer billeder, ratings og priser. Og vi viser dem kun, når dit feedback viser os, at de er relevante," skriver han.

Han peger desuden på, at der i høj grad er konkurrence på markedet - ikke mindst fra Amazon.

"På den baggrund er vi ikke enige i dagens konklusioner. Vi vil nu gennemgå kommissionens beslutninger nøje og overveje at anke. Vi ser frem til fortsat at argumentere for vores sag," skriver han.

Læs også: Kæmpebøde til Google: Skal betale 18 milliarder kroner i bøde til EU

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S