Google efter kæmpebøde: Er uenig og overvejer at anke: "Gavner både os, brugere og annoncørerne"

Google er ikke enig i grundlaget for kæmpebøde fra EU for konkurrence-forvridning. "EU undervurderer værdien' af Googles tjenester.

Artikel top billede

Google erklærer sig helt uenig med EU's begrundelser for at have udstedt en bøde på 18 milliarder kroner til søgegiganten for konkurrence-forvridende adfærd.

EU mener, at Google systematisk og gennem mange år har sørget for at fremme sine egne prissammenlignings-tjenester på den kendte søgetjeneste.

Til gengæld er konkurrererende prissammenlignings-tjenester blevet skubbet helt om på side fire af søgeresultaterne.

For Google handler det imidlertid om at give brugerne den bedste service, fremgår det af et blogindlæg fra juridisk chef, Kent Walker, under titlen The other side of the story.

Her skriver han, at EU-Kommissionen ‘undervurderer værdien af' at kunne sætte forbrugerne i ‘hurtig og nem' kontakt med alverdens leverandører af produkter, som de leder efter.

"Vores data viser, at folk normalt foretrækker links, der fører dem direkte til de produkter, som de ønsker - og ikke til websites, hvor de skal gentage deres søgninger," skriver han.

Kent Walker skriver, at Googles shopping-resultater efter hans opfattelse er ‘nyttige.'

"Det gavner både os, brugere og annoncører at vise annoncer, der inkluderer billeder, ratings og priser. Og vi viser dem kun, når dit feedback viser os, at de er relevante," skriver han.

Han peger desuden på, at der i høj grad er konkurrence på markedet - ikke mindst fra Amazon.

"På den baggrund er vi ikke enige i dagens konklusioner. Vi vil nu gennemgå kommissionens beslutninger nøje og overveje at anke. Vi ser frem til fortsat at argumentere for vores sag," skriver han.

Læs også: Kæmpebøde til Google: Skal betale 18 milliarder kroner i bøde til EU

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job