Google efter kæmpebøde: Er uenig og overvejer at anke: "Gavner både os, brugere og annoncørerne"

Google er ikke enig i grundlaget for kæmpebøde fra EU for konkurrence-forvridning. "EU undervurderer værdien' af Googles tjenester.

Artikel top billede

Google erklærer sig helt uenig med EU's begrundelser for at have udstedt en bøde på 18 milliarder kroner til søgegiganten for konkurrence-forvridende adfærd.

EU mener, at Google systematisk og gennem mange år har sørget for at fremme sine egne prissammenlignings-tjenester på den kendte søgetjeneste.

Til gengæld er konkurrererende prissammenlignings-tjenester blevet skubbet helt om på side fire af søgeresultaterne.

For Google handler det imidlertid om at give brugerne den bedste service, fremgår det af et blogindlæg fra juridisk chef, Kent Walker, under titlen The other side of the story.

Her skriver han, at EU-Kommissionen ‘undervurderer værdien af' at kunne sætte forbrugerne i ‘hurtig og nem' kontakt med alverdens leverandører af produkter, som de leder efter.

"Vores data viser, at folk normalt foretrækker links, der fører dem direkte til de produkter, som de ønsker - og ikke til websites, hvor de skal gentage deres søgninger," skriver han.

Kent Walker skriver, at Googles shopping-resultater efter hans opfattelse er ‘nyttige.'

"Det gavner både os, brugere og annoncører at vise annoncer, der inkluderer billeder, ratings og priser. Og vi viser dem kun, når dit feedback viser os, at de er relevante," skriver han.

Han peger desuden på, at der i høj grad er konkurrence på markedet - ikke mindst fra Amazon.

"På den baggrund er vi ikke enige i dagens konklusioner. Vi vil nu gennemgå kommissionens beslutninger nøje og overveje at anke. Vi ser frem til fortsat at argumentere for vores sag," skriver han.

Læs også: Kæmpebøde til Google: Skal betale 18 milliarder kroner i bøde til EU

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks