Konsulentvirksomhed halverer resultatet

Omsætningen i konsulentvirksomheden HiQ Wise gik tilbage med 14 millioner kroner, mens såvel resultat før skat som overskud blev mere end halveret. Ledelsen glæder sig over fortsat at tjene penge og forventer at vores positive udvikling vil fortsætte i 2004.

På trods af en markant tilbagegang i både omsætning og resultat er den danske del af konsulent-koncernen HiQ både tilfreds og optimistisk.

- Vi er lønsomme og har allerede ansat seks nye medarbejdere i år, fortæller Gilbert Jensen, der ikke må sige noget om, hvordan første kvartal 2004 er gået i det danske selskab.

Vender i 2004

For koncernen som helhed ser 2004 ud til at blive vendepunktet for den tilbagegang, der har præget HiQ gennem de seneste par år.

Omsætningen er øget med 7,5 millioner svenske kroner til 113,3 millioner, og resultatet før skat er fordoblet i første kvartal 2004 set i forhold til samme periode sidste år fra 3,6 millioner kroner til 7,2 millioner svenske kroner.

HiQ Wise er et it-konsulentfirma med speciale i kommunikation, softwareudvikling og ?simulering. Markedsfokus er telekommunikation, forsvar, medico og industrien. HiQ Wise er et helejet datterselskab af svenske HiQ International.

Salg til telekommunikationssektoren er ansvarlig for 51 procent af koncernens omsætning, mens forsvaret og industrien hver bidrager med 13 procent af omsætningen.

HiQ Wise A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning36,950,7
Resultat af primær drift (EBIT)3,27,5
Resultat før skat 3,37,6
Resultat2,35,3
Egenkapital6,55,2
Antal ansatte3840
Bidrag fra Joint Strike Fighter
Sidste år lykkedes det HiQ Wise at hale en kontrakt i land med producenten af det internationale jagerfly Joint Strike Fighter (JSF). Opgaven gik ud på at analysere muligheden for at bruge flyets software til at bygge simulatorer.

- Der var tale om en enkeltstående opgave. Den er overstået og havde ikke en størrelse, der rykker ved 2003-regnskabet, siger Gilbert Jensen.

Han tilføjer, at HiQ fortsat er meget interesseret i at arbejde for forsvaret og bruger en del ressourcer på at bearbejde det marked.

- At vi ikke voksede sidste år, hænger sammen med træghed i markedet. Især teleoperatørerne flyttede sig
stort set ikke i 2003, der var ikke megen forretning at hente der, siger HiQ-direktøren.

HiQ's langsigtede mål er er ifølge Gilbert Jensen at nå et årligt overskud på 15 procent af omsætningen og at øge omsætningen med 30 procent om året.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S