Hvor meget ved du egentlig om iPhonen, der i dag fylder 10 år? Test din viden i Computerworlds iPhone-quiz

Quiz: Apples iPhone har gjort aktionærerne stinkende rige og blevet et tech-icon. Hvor meget ved du egentlig om iPhonens rigtige historie? Tag quizzen!

Artikel top billede

For 10 år siden kom Apples ikoniske iPhone på gaden.

Forud for lanceringen var der gået et par år med rygter og en mest af alt moderat interesse blandt brugerne.

For markedet var allerede fyldt med telefoner fra Nokia, SonyEricsson og Siemens. Så hvis iPod-producenten Apple ville give det et skud, så værsgo.

De fleste teleanalytikere spåede telefonen en forholdsvis ydmyg rolle og første generations hardware var mildest talt ikke imponerende.

10 år efter har iPhonen år efter år forgyldt Apple-aktionærerne. Det er, uanset om man er fan eller ej, en temmelig imponerende rejse.

Hvor meget ved du egentligt om dens rigtige historie?

Tag quizzen og se om du kan klare Computerworlds 10 skarpe quiz-spørgsmål

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S