Hvor meget ved du egentlig om iPhonen, der i dag fylder 10 år? Test din viden i Computerworlds iPhone-quiz

Quiz: Apples iPhone har gjort aktionærerne stinkende rige og blevet et tech-icon. Hvor meget ved du egentlig om iPhonens rigtige historie? Tag quizzen!

Artikel top billede

For 10 år siden kom Apples ikoniske iPhone på gaden.

Forud for lanceringen var der gået et par år med rygter og en mest af alt moderat interesse blandt brugerne.

For markedet var allerede fyldt med telefoner fra Nokia, SonyEricsson og Siemens. Så hvis iPod-producenten Apple ville give det et skud, så værsgo.

De fleste teleanalytikere spåede telefonen en forholdsvis ydmyg rolle og første generations hardware var mildest talt ikke imponerende.

10 år efter har iPhonen år efter år forgyldt Apple-aktionærerne. Det er, uanset om man er fan eller ej, en temmelig imponerende rejse.

Hvor meget ved du egentligt om dens rigtige historie?

Tag quizzen og se om du kan klare Computerworlds 10 skarpe quiz-spørgsmål

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S