Her er Amazons nye drone-tårn - ligner gigantisk bikube

Amazon har planer om at bygge store dronetårne i storbyer rundt omkring i verden.

Artikel top billede

Foto: Screendump fra patentansøgning

Det er fire år siden, at Amazon første gang løftede sløret for sine planer om at bringe pakker ud via droner.

Og skal vi tro en patentansøgning, som Amazon har indgivet til den amerikanske patentstyrelse, arbejder virksomheden med planer om, at dronerne skal udsendes fra et helt nyt "dronetårn".

I patentansøgningen bliver dronetårnene beskrevet som en lagerfacilitet i flere etager, der er designet til at facilitere, at droner kan lande og lette fra bygningen, der typisk vil være placeret i tæt bebygget område.

Minder om bikube

Illustrationerne af tårnet i patentansøgningen giver associationer til en bikube, hvor drones ses summe omkring bygningen. 

Det fremgår ikke af ansøgningen præcist hvor stort et dronetårn af denne type vil være, men tegningerne på patentansøgningerne er illustreret med bygninger på op til otte etager.

Læs også: Vildt: Bestil en bog og flyvende robot leverer varen

Af tegningerne fremgår det ligeledes, at der i bunden af tårnet bliver etableret en godsterminal-lignende facilitet, hvor lastbiler kan aflæsse.

Satser på innovation af logistik

Amazon har gennem de seneste år vist en stigende interesse for innovation på logistikområdet.

Udover dronesatsningen kom det sidste år frem, at Amazon har leaset 20 Boeing 767-fragtfly, der kommer til operere under navnet Amazon One.

Derudover har Amazon i det seneste år støt og roligt øget antallet af nye logistik-relaterede patenter.

Ifølge det amerikanske medie Business Insider indgav Amazon sidste år 78 logistik relaterede patentansøgninger, mens der i 2015 blev indleveret 52 logistik-patenter. I 2009 var der blot tale om syv patentansøgninger på logistikområdet.

Læs også: Dansk logistikfirma henter ny CIO hos KMD - nu skal der automatiseres: "Færre varme hænder skal være i berøring med processerne"

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job