Kaspersky efter spionage-mistanke: ”Danske myndigheder kan godt adskille politik og teknologi”

Kaspersky Lab er ikke længere godkendt som leverandør til den offentlige sektor i USA, der mistænker det russiske sikkerhedsfirma for medvirken til spionage. Men Kasperskys danske chef frygter ikke for samarbejdet med danske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Mike Taylor CATCHLIGHT info@catchlight.co.uk / Mike Taylor)

”I den amerikanske stat Texas har man siden 1890 haft en lov, der gør det ulovligt at få det til at regne – det er heldigvis ikke alle amerikanske tiltag, som bliver adopteret til Europa.”

Leif Jensen er nordisk chef for det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky Lab, og hans frygter ikke, at den amerikanske mistanke om kasperskys samarbejde med russiske myndigheder, smitter af på Danmark.

Kaspersky er ikke længere godkendt som leverandør til det offentlige USA, efter at myndigheden General Services Administration (GSA) strøget sikkerhedsfirmaet fra hvidlisten.

Det russiske firma samarbejder også med blandt andet det danske politi, men Leif Jensen frygter ikke, at de danske myndigheder vil følge det amerikanske eksempel, som han kalder ”udokumenterede og falske beskyldninger med en amerikansk politisk agenda.”

”Det er min klare oplevelse at myndigheder, såvel som virksomheder, i Danmark ved nok om cyber kriminalitet til at kunne adskille politik og teknologi, og foretager deres valg ud fra hvad der er den bedste løsning,” skriver han i en mail til Computerworld.

Amerikanske myndigheder må fortsat gerne anvende Kaspersky-produkter, men det bliver langt sværere uden forhåndsgodkendelsen, der blandt andet betyder, at der ikke kan anvendes standard-kontrakter med Kaspersky.

Samtidig arbejder hær-kommandoen i USA for, at det amerikanske militær skal afbryde alt samarbejde med den russiske virksomhed.

Politisk software-krig

Det er ikke første gang, at bandlysning af store sikkerhedsfirmaer indgår i geopolitiske spil.

Tilbage i 2014 forbød de kinesiske myndigheder visse offentligt ansatte at bruge produkter ikke-kinesiske sikkerhedsfirmaer, og herhjemme skabte det også en ophedet sikkerhedsdebat, da kinesiske Huwaei fik til opgave at drive TDCs netværk.

Cybersikkerhed er blevet storpolitik.

Kaspersky-ceo Eugene Kaspersky afviser i en pressemeddelelse kategorisk alle anklager om, at virksomheden skulle have nogen former for lyssky samarbejde med russiske myndigheder.

”Uagtet at fakta bliver fordrejet til at passe ind i en hypotetisk, falsk teori, har Kaspersky Lab og dets ledelse ingen upassende bånd til nogen regering. Virksomheden samarbejder jævnligt med regeringer og myndigheder i hele verden med det formål at bekæmpe cyberkriminalitet.”

Læs også: Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S