Grådighed eller teknisk usikkerhed?: Bitcoins har tabt milliarder i værdi på kort tid

Værdien af bitcoins er faldet drastisk i den seneste måned. årsagen er enten udbyttehøst eller teknisk usikkerhed.

Artikel top billede

En række krypto-valutaer har oplevet store værdifald hen over juli måned og senest i denne weekend.

Det skriver Børsen med henvisning til kilder hos CNBC og Wall Street Journal.

I skrivende stund er værdien for det samlede digitale valutamarked faldet til 72 milliarder dollars mod 115 milliarder dollars i midten af juni.

Det er et fald på 43 milliarder kroner på under en måneds handel.

Eksperter hos CNBC og Wall Street Journal forklarer kursfaldet med, at investorer ville høste udbyttet efter en længere periode med voldsomt vækst, og at kursfaldet var forventeligt.

Samtidig nævner andre eksperter, en teknisk opdatering vil blive iværksat 1. august, hvilket også har skabt usikkerhed i markedet.

Krypto-valuta som Bitcoins er en mere anonym og decentraliseret valutaform, der siden sin spæde start er vokset i popularitet og værdi.

Havde du købt for 700 kroner Bitcoins i 2010, havde de nu været 482 millioner kroner værd.

Læs mere her: Havde du købt for 700 kroner Bitcoins i 2010, ville du i dag have 482 millioner kroner

Krypto-valuta kritiseres dog ofte for at være kriminelles foretrukne valutaform, da det er tæt på umuligt at spore modtageren af pengene efter en overførsel.

Eksempelvis er det ofte betaling i bitcoins, der fungerer som løsesum i ransomware-angreb.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest