Grådighed eller teknisk usikkerhed?: Bitcoins har tabt milliarder i værdi på kort tid

Værdien af bitcoins er faldet drastisk i den seneste måned. årsagen er enten udbyttehøst eller teknisk usikkerhed.

Artikel top billede

En række krypto-valutaer har oplevet store værdifald hen over juli måned og senest i denne weekend.

Det skriver Børsen med henvisning til kilder hos CNBC og Wall Street Journal.

I skrivende stund er værdien for det samlede digitale valutamarked faldet til 72 milliarder dollars mod 115 milliarder dollars i midten af juni.

Det er et fald på 43 milliarder kroner på under en måneds handel.

Eksperter hos CNBC og Wall Street Journal forklarer kursfaldet med, at investorer ville høste udbyttet efter en længere periode med voldsomt vækst, og at kursfaldet var forventeligt.

Samtidig nævner andre eksperter, en teknisk opdatering vil blive iværksat 1. august, hvilket også har skabt usikkerhed i markedet.

Krypto-valuta som Bitcoins er en mere anonym og decentraliseret valutaform, der siden sin spæde start er vokset i popularitet og værdi.

Havde du købt for 700 kroner Bitcoins i 2010, havde de nu været 482 millioner kroner værd.

Læs mere her: Havde du købt for 700 kroner Bitcoins i 2010, ville du i dag have 482 millioner kroner

Krypto-valuta kritiseres dog ofte for at være kriminelles foretrukne valutaform, da det er tæt på umuligt at spore modtageren af pengene efter en overførsel.

Eksempelvis er det ofte betaling i bitcoins, der fungerer som løsesum i ransomware-angreb.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

PensionDanmark

IT-udvikler til PensionDanmark

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job