Grådighed eller teknisk usikkerhed?: Bitcoins har tabt milliarder i værdi på kort tid

Værdien af bitcoins er faldet drastisk i den seneste måned. årsagen er enten udbyttehøst eller teknisk usikkerhed.

Artikel top billede

En række krypto-valutaer har oplevet store værdifald hen over juli måned og senest i denne weekend.

Det skriver Børsen med henvisning til kilder hos CNBC og Wall Street Journal.

I skrivende stund er værdien for det samlede digitale valutamarked faldet til 72 milliarder dollars mod 115 milliarder dollars i midten af juni.

Det er et fald på 43 milliarder kroner på under en måneds handel.

Eksperter hos CNBC og Wall Street Journal forklarer kursfaldet med, at investorer ville høste udbyttet efter en længere periode med voldsomt vækst, og at kursfaldet var forventeligt.

Samtidig nævner andre eksperter, en teknisk opdatering vil blive iværksat 1. august, hvilket også har skabt usikkerhed i markedet.

Krypto-valuta som Bitcoins er en mere anonym og decentraliseret valutaform, der siden sin spæde start er vokset i popularitet og værdi.

Havde du købt for 700 kroner Bitcoins i 2010, havde de nu været 482 millioner kroner værd.

Læs mere her: Havde du købt for 700 kroner Bitcoins i 2010, ville du i dag have 482 millioner kroner

Krypto-valuta kritiseres dog ofte for at være kriminelles foretrukne valutaform, da det er tæt på umuligt at spore modtageren af pengene efter en overførsel.

Eksempelvis er det ofte betaling i bitcoins, der fungerer som løsesum i ransomware-angreb.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College