Grådighed eller teknisk usikkerhed?: Bitcoins har tabt milliarder i værdi på kort tid

Værdien af bitcoins er faldet drastisk i den seneste måned. årsagen er enten udbyttehøst eller teknisk usikkerhed.

Artikel top billede

En række krypto-valutaer har oplevet store værdifald hen over juli måned og senest i denne weekend.

Det skriver Børsen med henvisning til kilder hos CNBC og Wall Street Journal.

I skrivende stund er værdien for det samlede digitale valutamarked faldet til 72 milliarder dollars mod 115 milliarder dollars i midten af juni.

Det er et fald på 43 milliarder kroner på under en måneds handel.

Eksperter hos CNBC og Wall Street Journal forklarer kursfaldet med, at investorer ville høste udbyttet efter en længere periode med voldsomt vækst, og at kursfaldet var forventeligt.

Samtidig nævner andre eksperter, en teknisk opdatering vil blive iværksat 1. august, hvilket også har skabt usikkerhed i markedet.

Krypto-valuta som Bitcoins er en mere anonym og decentraliseret valutaform, der siden sin spæde start er vokset i popularitet og værdi.

Havde du købt for 700 kroner Bitcoins i 2010, havde de nu været 482 millioner kroner værd.

Læs mere her: Havde du købt for 700 kroner Bitcoins i 2010, ville du i dag have 482 millioner kroner

Krypto-valuta kritiseres dog ofte for at være kriminelles foretrukne valutaform, da det er tæt på umuligt at spore modtageren af pengene efter en overførsel.

Eksempelvis er det ofte betaling i bitcoins, der fungerer som løsesum i ransomware-angreb.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S