På job i ferien: “Sommerferien er jo den travleste tid for os på hele året, men det klarer vi nok, selvom vi er 40 mand nede”

Danske Banks Mobile Ecosystems, afdelingen bag Mobile Pay, er gået på sommerferie midt i MobilePays travleste tid, men der er stadig fuldt fokus på at holde Danmarks mest benyttede betalingstjeneste oppe.

Artikel top billede

De fleste ved nok, at MobilePay er en af de mest hentede apps nogensinde i Danmark. 

I alt brugere 3.5 millioner danskere app'en, og sommeren er den tid på året, hvor vi oftest svinger MobilePay-betalinger for at betale for isen på stranden, for gammelt skrammel på kræmmermarkedet eller til at dele regningen efter en fest. 

Hvad de færreste nok ved er, at afdelingen bag MobilePay, Danske Banks Mobile Ecosystems, sidder i Brabrand i Aarhus.

Normalt er afdelingen på 55 udviklere i Danmark, men her i sommerferien - årets travleste tid - er man reelt set kun 10 mand.

“Det er da til at mærke herude at der er sommerferie. Der er i hvert fald god plads i frokoststuen,” siger Karsten Hansen, project manager hos Danske Bank Ecosystems. 
“Sommerferien er jo den travleste tid på hele året, men det klarer vi nok, selvom vi er 40 mand nede, for vi har gjort vores forarbejde godt. Vi har en DevOps-tilgang, så vi har forberedt os på at have et vist minimum af kompetencer til stede hver dag,” tilføjer Karsten Hansen. 
De resterende 10 ansatte i Danmark suppleres af en stor udviklingsafdeling i Litauen, hvor man holder ferie forskudt med Danmark. Derfor kan der være så stor en andel på ferie i det danske sommerland, uden at det kan mærkes, hvis der skulle opstå problemer. 

“De af os, der er på arbejde, skubber vores egne udviklingsopgaver lidt til side og fokuserer på drift. Da Nets for nylig havde problemer, kunne vi stadig holde MobilePay oppe uden store problemer, netop fordi vi var forberedte,” siger Karsten Hansen.

Netop på grund af nedbruddet på Nets-terminaler i hele Danmark oplevede MobilePay antallet af transaktioner ramme et skyhøjt niveau.

MobilePay bliver sin egen

Ud over daglig drift går sommeren med at få omdannet MobilePay til en selvstændig virksomhed i stedet for at være en integreret del af Danske Bank.

Det sker blandt andet på grund af det nye større samarbejde med andre danske banker, efter at konkurrenten Swipp lukkede. 

“Det er et mega-projekt, og det er vores hovedopgave her hen over sommerferien, så vi kan nå at få skilt MobilePay fra Danske Bank inden deadline,” siger Karsten Hansen. 
Skilsmissen skal ske i starten af efteråret, og der er travlt, men det skal man nu nok nå, lyder det lidt jysk fra Karsten Hansen. 

Karsten Hansen rejser først selv på ferie til august. 

“Jeg har mange unge kollegaer, så alle dem, der har brug for at holde sommerferie med børnene, gør det nu, og så holder vi andre gamle det selv lidt senere,” siger Karsten Hansen.

Læs også: På job i ferien: "De sidste tre-fire år har vi kørt med grundplanen fire dage om året. Resten af tiden har der været ændringer."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet