Kendt hackergruppe angreb højtstående ansatte hos det danske forsvar privat

Hackergruppen Fancy Bear har gennem flere år haft adgang til et internt mailsystem hos forsvaret. Nu kommer det frem, at gruppen også har angrebet højtstående forsvars-ansatte privat.

Artikel top billede

Hackergruppen Fancy Bears angreb på det danske forsvar var tilsyneladende mere omfattende, end Center for Cybersikkerhed hidtil har meldt ud.

Fancy Bear havde i både 2015 og 2016 adgang til forsvarets interne mailsystem, mil.dk, men ifølge dagbladet Information har gruppen også målrettet angrebet de ansattes private mailadresser.

”Jeg informerede de danske myndigheder tilbage i august 2015,” siger sikkerhedsekspert Feike Hacquebord fra Trend Micro til Information.

”Både om det, der siden har været fremme i den danske presse om angreb på det danske forsvars webmail. Men også om, at højtprofilerede danske mål var blevet angrebet på deres private, gratis e-mailadresser.”

Feike Hacquebord ønsker ikke at fortælle, hvem de højtstående mål var, men han uddyber, at der er tale om folk, der arbejder for den danske hær og Forsvarsministeriet, og at fem af dem klikkede på linket i den phishing-fælde, Fancy Bear sendte ud.

Usikkert forsvar

Efter at det kom frem, at Fancy Bear har haft adgang til forsvarets mailsystem, har flere sikkerhedseksperter kritiseret Forsvare for ikke at benytte basale sikkerhedsforanstaltninger som to-faktor-godkendelse.

Læs også: Sikkerhedsekspert kritiserer Forsvarets it-sikkerhed: "Der er bedre sikkerhed på mange Gmail-konti"

Siden kunne Computerworld afdække, at forsvarets servere kører software, der ikke er blevet sikkerhedsopdateret siden 2010.

Det kan du læse mere om her: Forældet it hos Forsvaret er ikke blevet sikkerhedsopdateret siden 2010: "Det er jo decideret lokkemad for hackere," siger it-ekspert

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S