Tjeep-konkurs koster investorer, kunder og leverandører millioner af kroner

Investorer og leverandørerne bag det krakkede mobilselskab Tjeep må indkassere et samlet tab på 10 millioner kroner. Alle medarbejdere er opsagt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Leverandører, kunder og investorer må vinke farvel til 10 millioner kroner i kølvandet på det danske mobilselskab Tjeep, der gik konkurs i juni.

Det meddeler kurator Nicolai Dyhr, advokatfirmaet Horten, til IT Watch.

Ifølge ham er der ingen udsigt til, at de såkaldte almindelige kreditorer får nogen af deres penge tilbage.

Tjeep meddelte i juni pludselig, at selskabet gik konkurs. Det udløste noget af en storm.

Det kan du læse mere om her: Mobilselskab lukker: Tjeep konkurs under et år efter etableringen

Nicolai Dyhr forklarer til IT Watch, at Tjeep voksede for langtsomt og desuden blev presset af de store teleselskaber.

“Da ejerkredsen ikke formåede eller ønskede at tilvejebringe yderligere lånekapital til at videreføre driften, manglede selskabet midler til at betale lønninger og opretholde driften i det hele taget, hvilket førte til konkursens indtræden,” siger han IT Watch.

Læs også:

Mobilselskab lukker: Tjeep konkurs under et år efter etableringen

Krakkede Tjeep vil sagsøge danske teleselskaber for bagvaskelse, spionage og aftalebrud

Hård kamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job