Nye roamingregler medfører vildt boom i dataforbruget hos TDC's kunder

Det har haft store konsekvenser for TDC-kundernes dataforbrug på mobilen, at roamingen nu er sat fri i hele EU.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Den 15. juni trådte de nye roamingregler i EU i kraft. Dermed har danske telekunder denne sommer haft mulighed for at tale, sende sms'er og bruge data i et andet EU-land uden ekstra omkostninger.

Det har TDC/Yousee-kunderne i den grad benyttet sig af, fremgår det af selskabets netop offenltiggjorte kvartalsregnskab.

De første tal fra juni og juli viser, at TDC Group-kundernes dataforbrug i Europa er mere end syvdoblet siden sidste år, oplyser selskabet.

Læs mere om TDC's regnskab: Kæmper hårdt for at stoppe nedturen - men mister omsætning og kunder

Regnskabet er TDC Groups første med de nye roamingregler. 16 dage af kvartalsregnskabet bærer præg af den nye roaming.

"Vi har i forbindelse med de nye regler sikret adgang til de bedste mobilnet i hele Europa, så vores kunder har den bedste forbindelse både ude og hjemme, og vi kan se, at de har taget rigtig godt imod det," fortæller Pernille Erenbjerg.

"Jeg glæder mig over, at vores kunder har benyttet muligheden for at roame uden bekymring på deres ferie. Forbruget af data i udlandet ser ud til at lande nogenlunde inden for, hvad vi forventede, men vi har først det fulde billede senere på året," siger Pernille Erenbjerg.

TDC Group estimerer, at roamingreguleringen vil koste selskabet godt 150 millioner kroner her i 2017.

Det skyldes, at det øgede roamingforbrug giver TDC ekstra omkostninger hos de udenlandske selskaber.

De 150 millioner kroner i ekstra omkostninger kommer, selvom TDC allerede i april meddelte, at selskabet fra den 1. juli ville hæve prisen for de fleste mobilkunder med 10 til 20 kroner om måneden. 

Læs mere om TDC's regnskab: Kæmper hårdt for at stoppe nedturen - men mister omsætning og kunder

Læs også:

Nu stiger prisen på YouSees mobilpakker - men YouSee mister stadig 150 millioner kroner

Vigtigt TDC-regnskab: Der er udsigt til nye tab hos pressede TDC - her er forventningerne

Hård kamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

TDC i krise: Indtjening faldet med en milliard kroner på blot et år

Ingen kender størrelsen på dansk roaming-regning: “Det er noget makværk - og kan få konsekvenser”´

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub