Nye roamingregler medfører vildt boom i dataforbruget hos TDC's kunder

Det har haft store konsekvenser for TDC-kundernes dataforbrug på mobilen, at roamingen nu er sat fri i hele EU.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Den 15. juni trådte de nye roamingregler i EU i kraft. Dermed har danske telekunder denne sommer haft mulighed for at tale, sende sms'er og bruge data i et andet EU-land uden ekstra omkostninger.

Det har TDC/Yousee-kunderne i den grad benyttet sig af, fremgår det af selskabets netop offenltiggjorte kvartalsregnskab.

De første tal fra juni og juli viser, at TDC Group-kundernes dataforbrug i Europa er mere end syvdoblet siden sidste år, oplyser selskabet.

Læs mere om TDC's regnskab: Kæmper hårdt for at stoppe nedturen - men mister omsætning og kunder

Regnskabet er TDC Groups første med de nye roamingregler. 16 dage af kvartalsregnskabet bærer præg af den nye roaming.

"Vi har i forbindelse med de nye regler sikret adgang til de bedste mobilnet i hele Europa, så vores kunder har den bedste forbindelse både ude og hjemme, og vi kan se, at de har taget rigtig godt imod det," fortæller Pernille Erenbjerg.

"Jeg glæder mig over, at vores kunder har benyttet muligheden for at roame uden bekymring på deres ferie. Forbruget af data i udlandet ser ud til at lande nogenlunde inden for, hvad vi forventede, men vi har først det fulde billede senere på året," siger Pernille Erenbjerg.

TDC Group estimerer, at roamingreguleringen vil koste selskabet godt 150 millioner kroner her i 2017.

Det skyldes, at det øgede roamingforbrug giver TDC ekstra omkostninger hos de udenlandske selskaber.

De 150 millioner kroner i ekstra omkostninger kommer, selvom TDC allerede i april meddelte, at selskabet fra den 1. juli ville hæve prisen for de fleste mobilkunder med 10 til 20 kroner om måneden. 

Læs mere om TDC's regnskab: Kæmper hårdt for at stoppe nedturen - men mister omsætning og kunder

Læs også:

Nu stiger prisen på YouSees mobilpakker - men YouSee mister stadig 150 millioner kroner

Vigtigt TDC-regnskab: Der er udsigt til nye tab hos pressede TDC - her er forventningerne

Hård kamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

TDC i krise: Indtjening faldet med en milliard kroner på blot et år

Ingen kender størrelsen på dansk roaming-regning: “Det er noget makværk - og kan få konsekvenser”´

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job