TDC om GlobalConnects opkøb af Nianet: Sådan vil TDC forsvare sig på erhvervsmarkedet

TDC er under hårdt pres på erhvervsmarkedet, og konkurrencen står til at blive endnu mere intens med GlobalConnects opkøb af Nianet. TDC er dog klare til at forsvare sin position.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC’s erhvervsforretning gik tilbage med 8,5 procent i omsætningen i første halvår 2017 i forhold til første halvår sidste år. Dermed ligger den nu på lidt mere end 2,3 milliarder kroner.

Driftsresultatet, EBITDA, gik samtidig tilbage med 10,6 procent til 1,3 milliarder. Det fremgår af denne uges regnskab fra telekoncernen.

Læs mere om det her: Nyt regnskab fra TDC: Kæmper hårdt for at stoppe nedturen - men mister omsætning og kunder

TDC’s erhvervsforretning har været under hårdt pres i flere år efterhånden, og der er ikke noget, der tyder på, at den intense konkurrence på erhvervsmarkedet klinger af.

Tværtimod står TDC til at få en ny, stor konkurrent med GlobalConnects køb af Nianet.

Sådan vil TDC forsvare sig

De to danske selskaber har hidtil hver især ejet egne fibernet og datacentre og leveret bredbånd, hosting og cloud-services til danske erhvervskunder.

Med en sammensmeltning håber GlobalConnect og Nianet at kunne stå endnu bedre og stærkere på markedet - ikke mindst i konkurrencen med TDC.

Læs mere her: Med GlobalConnects gigant-opkøb af Nianet går den vilde jagt på de danske erhvervskunder - kan TDC modstå presset?

Koncerndirektør og CFO i TDC Group og Yousee, Stig Pastwa, siger til Computerworld, at TDC er opmærksom på, at der kan opstå en ny konkurrencesituation, men at TDC samtidig har gode muligheder for at forsvare sin posiion på det danske erhvervsmarked.

“Først og fremmest så er deres underskrift af en aftale stadig betinget af, at konkurrencemyndighederne skal kigge på det. Det kan jo falde ud på forskellig vis.”

“Men der er selvfølgelig dem og andre stærke konkurrenter inden for det her område. Men de dækker også kun en del af det, vi laver i vores erhvervsforretning,” lyder det fra Stig Pastwa.

“Vi har faktisk vækst hos nogle af de små og mindre kunder, som vi har været fokuseret på. Nu ser vi på, hvordan vi kan blive bedre til at lave en samlet løsning til også vores større erhvervskunder, hvor vi kan vokse med dem, og hvor de kan vælge til og fra inden for de store, samlede løsninger.”

“Vi kan se, at flere af vores konkurrenter har gode løsninger - men at det er på enkeltområder. Der skal vi selvfølgelig kunne konkurrere, men vi bør være endnu stærkere på de områder, hvor vi faktisk kan levere mange løsninger,” mener Stig Pastwa fra TDC Group.

Han nævner et eksempel på det:

“For eksempel en unified communication-løsning med et video-setup sammen med en Office 365-løsning og en god mobil- og bredbåndsløsning til erhvervskunden. Det er nogle af de ting, hvor vi har nogle strenge at spille på, som ikke så mange af vores konkurrenter har.”

“Men der er konkurrence - det er der ingen tvivl om.”

TDC er under pres

Det var i slutningen af juni, at GlobalConnect annoncerede, at virksomheden har tænkt sig at købe Nianet. Det kan du læse om her.

GlobalConnects opkøb af Nianet kommer efter, at Nianet med 2016-regnskabet leverede det bedste regnskab i selskabets historie.

Købet er af så stor en betydning, at det skal godkendes af de relevante konkurrencemyndigheder, før det kan blive en realitet.

Læs mere om det: GlobalConnects kæmpe-opkøb af Nianet skal nu granskes af konkurrencemyndighederne

Det er i øvrigt langt fra kun på erhvervsområdet, at TDC er udfordret.

TDC Groups omsætning i andet kvartal i år faldt med 2,9 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år til nu 5,1 milliarder kroner. Driftsresultatet gik tilbage med 2,8 procent til 2,1 milliarder.

TDC Group ender ud med et samlet overskud på 440 millioner kroner i kvartalet, hvilket er et fald på hele 22,1 procent i forhold til samme kvartal sidste år. Ser man på halvårsregnskabet, er der tale om et fald på 11,5 procent i resultatet.

Læs også:

TDC Group barberer 300 millioner kroner af omkostningerne i 2017: Reducerer medarbejderstaben med 600 personer

GlobalConnects kæmpe-opkøb af Nianet skal nu granskes af konkurrencemyndighederne

Nyt regnskab fra TDC: Kæmper hårdt for at stoppe nedturen - men mister omsætning og kunder

Yousee-kunderne fik dyrere abonnementer -
nu syvdobler de dataforbruget i udlandet

Nye roamingregler medfører vildt boom i dataforbruget hos TDC's kunder

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos