Dany Kallas kunne score kassen som it-sikkerhedsmand - men har valgt en helt anden vej

Den offentlige sektor har svært ved at rekruttere it-sikkerhedsfolk, der kan tjene langt mere i det private erhvervsliv. Dany Kallas har valgt de store penge fra for at uddanne den næste generation af danske sikkerhedsfolk.

Artikel top billede

“Penge betyder selvfølgelig noget, men det er ikke det vigtigste. Det er det med at kunne flytte folk fra et sted til et andet og give dem en aha-oplevelse.”

Dany Kallas underviser i it-sikkerhed på Københavns Erhvervsakademi, og som netværksekspert med ekspertise indenfor it-sikkerhed er han en efterspurgt herre i det danske erhvervsliv.

Ifølge Dansk Industri vil der i 2020 mangle 3000 it-specialister i Danmark, og virksomhederne mangler sikkerhedsfolk i stor stil. 

Specielt de offentlige myndigheder har svært ved at rekruttere og fastholde den dyre arbejdskraft, der kan få langt mere i løn hos for eksempel sikkerhedsfirmaer og konsulenthuse.

Alligevel underviser Dany Kallas på KEAs nye uddannelse i it-sikkerhed. I stedet for at score kassen i det private erhvervsliv.

“Det er klart, man har været fristet af penge. Men her handler det om noget andet. Man får folk ind, der er helt grønne, men når der så er gået et par år, så er de pludselig blevet til kollegaer. Det kan jeg rigtig godt lide,” siger Dany Kallas til Computerworld.

Et krav at blive klogere

Dany Kallas blev uddannet it-ingeniør i 2004, og derefter havde han en otte år lang karriere hos først Netpoint og siden Wayport og Swisscom, indtil han i 2012 begyndte at undervise webdesignere og softwareudviklere på KEA.

Han introducerede desuden it-sikkerhed som valgfag, allerede inden det blev en selvstændig uddannelse, og han fortæller, at noget af det bedste ved at undervise i it-sikkerhed er, at det i modsætning til mange andre jobs er umuligt at gro fast i kedelige rutiner.

Sikkerhedsområdet udvikler sig konstant, og derfor bliver Dany konstant sendt rundt på konferencer og workshops, så han hele tiden kan lære de studerende det, der er relevant netop nu.

“Det, jeg rigtig godt kan lide ved at undervise i sådan noget som it-sikkerhed, er, at man konstant bliver klogere," siger han.

"Det er simpelthen et krav fra ledelsen, at jeg udvikler mig hele tiden.”

Læs også: Skal uddanne fremtidens danske it-sikkerhedsfolk: "Jeg tror ikke, vi kommer til at mangle praktikpladser"

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job