Store forandringer på vej i den finansielle sektor: Nets vil hjælpe bankerne med at få styr på sikkerheden

Når EU-direktivet PSD2 træder i kraft til årsskiftet, ser betalingsformidleren Nets store muligheder i at hjælpe bankerne med at få styr på sikkerheden.

Artikel top billede

Nets ser forretningsmuligheder i et nyt EU-direktiv, der tvinger spillere på det finansielle marked til at åbne for deres API’er.

Det skriver ITWatch.

Firmaet bag Dankortet og NemID vil hjælpe bankerne og de virksomheder, der gør brug API’erne ved at stille en ny åben platform til rådighed for dem.

Den nye platform skal blandt andet sikre, at bankerne lever op til de nødvendige sikkerhedskrav.

"Den åbne platform drager fordel af bl.a. Nets’ sikkerhedsplatform, som kobler forskellige e-identitetsløsninger og værktøjer på tværs af Norden sammen i én API og sikrer et gennemtestet, højt sikkerhedsniveau og høj brugervenlighed," siger Magnus Egeberg, ansvarlig for PSD2 hos Nets, til ITWatch.

Læs også: Jyske Bank om it-virksomheders adgang til bankdata: "Der er god grund til at være bekymret på kundernes vegne"

EU-dirketiv træder snart kraft til nytår

Det nye EU-direktiv, PSD2, træder i kraft ved årskiftet og kan skabe store forandringer i den finansielle sektor.

For direktivet tvinger bankerne til at åbne deres API’er, og dermed give tredjepart adgang til kundernes data såfremt kunderne giver deres samtykke.

Den tredjepart kan være it-startups og andre nye spillere på det finansielle marked.

Læs også:
Bill Gates forudså en bank-revolution for 20 år siden - nu er den endelig på vej til dig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura