Facebook sendt til tælling i en række lande - sådan får du igen adgang til Facebook

Facebook er netop nu nede i en lang række lande. Se her, hvordan du igen får adgang til tjenesten.

Artikel top billede

Mark Zuckerbergs Facebook er onsdag over frokost ramt af omfattende it-problemer i en lang række lande.

Se seneste opdatering nederst.

Verdens mest populære sociale netværk, Facebook, er netop nu ramt af store it-problemer i en lang række lande. 

Når brugerne forsøger at tilgå Facebook.com, møder de en fejl-meddelelse:

This site can’t be reached

The webpage at https://www.facebook.com/ might be temporarily down or it may have moved permanently to a new web address.
ERR_FAILED.

At dømme ud fra opdateringer på blandt andet Twitter, er der tale om et omfattende nedbrud, som har stået på et et stykke tid nu.

Websiden Downdetector, der tracker driftssituationen på en række populære sider og tjenester, viser i øjeblikket, at nedbruddet især har ramt Europa, men også Australien, Japan, USA, Sydamerika og flere andre lande og regioner.

Få adgang til Facebook igen

Det ser dog ud til, at der ikke er tale om et total-nedbrud, for hvis man tvinger en opdatering af siden igennem eller tømmer browserens cache, har man igen adgang til det sociale netværk.

Du kan opdatere siden ved at holde shift nede og herefter trykke på F5.

Det ser umiddelbart ikke ud til, at der er problemer med Facebook via apps til de mobile platforme.

Opdatering klokken 14:40: Det ser nu ud til, at Facebook igen fungerer normalt i Danmark. Status i de øvrige lande, der har været ramt af nedbruddet, kendes ikke.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job