Så er dommen faldet: Danske Uber-chauffører idømt kæmpebøder

Fire tidligere Uber-chauffører er netop blevet kendt skyldige i at overtræde taxalovgivningen. De fire mænd skal betale store beløb i bøder. Dommen baner vejen for en regulær bøderegn til op mod 1.500 tidligere Uber-chauffører i Danmark.

Artikel top billede

Taxametret fik frit løb, da bøderne skulle udmåles til de Uber-chauffører, der mandag sad på anklagebænken i Københavns Byret.

De fire er tiltalt for ulovlig taxakørsel og kørsel uden erhvervsmæssigt kørekort, og da dommen faldt mandag eftermiddag klokken 13:00, var resultatet store bøder til alle fire. 

En af de dømte skal betale knap 500.000 kroner, mens de tre andre fik bøder på henholdsvis 110.000 kroner, 60.000 kroner og 40.000 kroner. 

Afgørende dom

Dommen har afgørende betydning, da de fire chaufførers bødestraf viser, at retten altså vurderer, at en liste udleveret af Ubers hovedkontor i Holland er tilstrækkeligt bevismateriale til at dømme chaufførerne for ulovlig taxakørsel. 

Det er afgørende, da de fire nu dømte tidligere chauffører kun er begyndelsen.

1.500 mennesker er blevet sigtet for overtrædelse af taxiloven, så med dagens dom trækker det op til en regulær bøderegn.

Opdateres.....

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S