"For 25 år siden mødte jeg Elon Musk første gang. I dag er vi bedste venner, og jeg er overbevist om, at han er en af de klogeste mennesker, der nogensinde har levet"

"For 25 år siden møder jeg Elon Musk for første gang. I dag er vi bedste venner, og jeg er overbevist om, at han er en af de klogeste mennesker, der nogensinde har levet."

Artikel top billede

Foto: The Founder Institute (Foto: Founder Institute)

Det er 25 år siden, at jeg mødte Elon Musk første gang.

Jeg bor på det tidspunkt i et kollegieværelse på University of Pennsylvania.

Værelserne er helt forfærdelige - specielt for os, der er førsteårsstuderende, og jeg prøver derfor at rekruttere nogen, der vil flytte med mig ud af kollegiet og ind i et hus.

Det er et projekt, som vi skal finansiere ved at drive natklub i huset hver weekend.

Jeg spørger 15 eller 20 mennesker, som alle siger nej. Men så møder jeg den her nørdede fyr, der hedder Elon, og han siger ja.

Det er på det tidspunkt helt åbenlyst, at han er en helt ekstremt talentfuld ingeniør. Måske den mest talentfulde nogensinde.

Men i begyndelsen er jeg alligevel i tvivl om, hvorvidt han er den rette partner. For han er meget introvert - og det er han stadig - og derfor virker han ikke som den oplagte person til at være medvært på en natklub. Men han lader også til at være ekstrem troværdig, så jeg vælger at løbe risikoen, og resten er historie.

Vi er stadigvæk bedste venner i dag. Og ikke alene mener jeg, at Elon er en større iværksætter end Steve Jobs var. Jeg er i dag også helt overbevist om, at han er en af de klogeste mennesker, der nogensinde har levet."

Adeo Ressi, iværksætter, investor og CEO for The Founder Institute og TheFunded

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job