"For 25 år siden mødte jeg Elon Musk første gang. I dag er vi bedste venner, og jeg er overbevist om, at han er en af de klogeste mennesker, der nogensinde har levet"

"For 25 år siden møder jeg Elon Musk for første gang. I dag er vi bedste venner, og jeg er overbevist om, at han er en af de klogeste mennesker, der nogensinde har levet."

Artikel top billede

Foto: The Founder Institute (Foto: Founder Institute)

Det er 25 år siden, at jeg mødte Elon Musk første gang.

Jeg bor på det tidspunkt i et kollegieværelse på University of Pennsylvania.

Værelserne er helt forfærdelige - specielt for os, der er førsteårsstuderende, og jeg prøver derfor at rekruttere nogen, der vil flytte med mig ud af kollegiet og ind i et hus.

Det er et projekt, som vi skal finansiere ved at drive natklub i huset hver weekend.

Jeg spørger 15 eller 20 mennesker, som alle siger nej. Men så møder jeg den her nørdede fyr, der hedder Elon, og han siger ja.

Det er på det tidspunkt helt åbenlyst, at han er en helt ekstremt talentfuld ingeniør. Måske den mest talentfulde nogensinde.

Men i begyndelsen er jeg alligevel i tvivl om, hvorvidt han er den rette partner. For han er meget introvert - og det er han stadig - og derfor virker han ikke som den oplagte person til at være medvært på en natklub. Men han lader også til at være ekstrem troværdig, så jeg vælger at løbe risikoen, og resten er historie.

Vi er stadigvæk bedste venner i dag. Og ikke alene mener jeg, at Elon er en større iværksætter end Steve Jobs var. Jeg er i dag også helt overbevist om, at han er en af de klogeste mennesker, der nogensinde har levet."

Adeo Ressi, iværksætter, investor og CEO for The Founder Institute og TheFunded

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,