“Jeg ser tre teknologi-trends, der vil ændre vores verden"

"Når noget ændrer verden, påvirker det både virksomheder og forbrugere.”

Artikel top billede

Jeg ser tre teknologi-trends, der vil ændre vores verden. Når noget ændrer verden, påvirker det både virksomheder og forbrugere.

Den første er kunstig intelligens. Det skyldes den regnekraft, der er tilgængelig i dag, og at kunstig intelligens nu finder vej til industrien. Det sker med en meget høj hastighed. Alt software vil blive intelligent.

Den anden trend, der vil få en signifikant betydning, er blockchain. Blockchain giver os en helt ny måde at opnå tillid på, og der er er nogle meget, meget interessante nye brugsscenarier.

Det tredje område er inden for bioteknologi med CRISPR (genteknologi, red). Det er en kæmpe forandring, fordi det vil ændre alt inden for sundhed og life science.

Her i Norden har man eksempelvis en befolkning, der bliver ældre. Der er et enormt behov for højere effektivitet, når vi taler healthcare. Med CRISPR vil medicin gå fra at være reaktiv til at være proaktiv. Det vil få en enorm betydning.

Abidali Neemuchwala.
CEO i Wipro, der har flere end 160.000 medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S