“Jeg ser tre teknologi-trends, der vil ændre vores verden"

"Når noget ændrer verden, påvirker det både virksomheder og forbrugere.”

Artikel top billede

Jeg ser tre teknologi-trends, der vil ændre vores verden. Når noget ændrer verden, påvirker det både virksomheder og forbrugere.

Den første er kunstig intelligens. Det skyldes den regnekraft, der er tilgængelig i dag, og at kunstig intelligens nu finder vej til industrien. Det sker med en meget høj hastighed. Alt software vil blive intelligent.

Den anden trend, der vil få en signifikant betydning, er blockchain. Blockchain giver os en helt ny måde at opnå tillid på, og der er er nogle meget, meget interessante nye brugsscenarier.

Det tredje område er inden for bioteknologi med CRISPR (genteknologi, red). Det er en kæmpe forandring, fordi det vil ændre alt inden for sundhed og life science.

Her i Norden har man eksempelvis en befolkning, der bliver ældre. Der er et enormt behov for højere effektivitet, når vi taler healthcare. Med CRISPR vil medicin gå fra at være reaktiv til at være proaktiv. Det vil få en enorm betydning.

Abidali Neemuchwala.
CEO i Wipro, der har flere end 160.000 medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S