Danske Bank-chef efter kæmpe-nedbrud hvor alt gik galt: "Jeg fik to og en halv times søvn i nat, og det gør mig til en af de heldige"

Alt, hvad der kunne gå galt, gik galt, da Danske Bank blev ramt af et gigantisk it-nedbrud. Det fortæller bankens chef for it-operations.

Artikel top billede

Alle de negative forudsigelser i Murphys Lov viste sig at holde stik, da Danske Bank onsdag eftermiddag blev ramt af it-nedbrud, der sendte netbank, hjemmeside samt MobilePay i sort.

For her var det omtrent alt, hvad der kunne gå galt, der gik galt.

Det fortæller Bo Svejstrup, der er chef for it-operations hos Danske Bank:

“Det begyndte i går [onsdag, red] eftermiddag ved 16:00-tiden. Her blev vi ramt af en strømafbrydelse i det ene af vores datacentre. Desværre svigtede både vores batteri-backup og vores diesel-generatorer, ligesom at failover-processen til vores sekundære datacenter også svigtede,” siger han.

“Vi kører et fuldt rendundant setup, og vi skal nu have undersøgt, hvorfor failoveren ikke virkede. Det bliver en del af den såkaldte root-cause analyse, som vi nu går i gang med.”

Har I nogle teser om, hvad der kan være årsagen? 

“Nej. På nuværende tidspunkt ved vi det ikke.”

Kan I helt udelukke, at der er tale om et hacker-angreb eller anden form for sabotage?

“Ja, det kan vi fuldstændig afvise,” siger han.

Læs også: Danske Bank ramt af nedbrud i' interne systemer' - problemerne er løst, men MobilePay hoster og hakker stadigvæk

Få timers søvn

Bo Svejstrup befandt sig i Litauen, da hændelsen indtraf.

Herfra arbejdede han sammen med bankens litauiske it-afdeling på at løse problemet, indtil han torsdag morgen kunne tage et fly til København. 

Han forklarer til Computerworld, at genopretningsprocessen har taget længere tid end forudset, og derfor har interne og eksterne teknikere knoklet hele natten.

De sidste systemer er først blevet genoprettet sidst på formiddagen. 

Han har dog hele natten igennem holdt kontakt med de interne og eksterne teknikere og udviklere, der arbejdede på at udbedre problemerne.

“Det er mange afdelinger her i banken, der har arbejdet hele natten. Jeg fik to og en halv timers søvn i nat, og det gør mig nok til en af de heldige. Jeg fløj hjem fra Litauen her til morgen og tog direkte ud til det ramte datacenter i Ejby,” siger han.

Læs også: Danske Bank ramt af stort it-nedbrud: MobilePay, netbank og hjemmeside er sendt til tælling

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job