Apple ramt af stort læk - afslører detaljer om den nye 'iPhone X'

Kun få dage før Apples store iPhone-event er selskabet ramt af et stort datalæk, der afslører flere detaljer om de kommende iPhones.

Artikel top billede

Apple er blevet ramt af et stort datalæk, der afslører information om det kommende iOS 11-operativsystem og dermed også informationer om de kommende nye iPhones.

Det skriver både 9to5Mac og MacRumors, der begge har fået adgang til en URL, hvor den nyeste version af iOS 11 kunne hentes.

iOS 11 er allerede offentlig i en betaform, men den hemmelige version, som de to amerikanske medier har adgang til, indeholder databidder, som blandt andet - måske - afslører det endelige navn på de kommende iPhones:

iPhone X og iPhone 8 (og 8 Plus).

Læs også: Ny iPhone på trapperne: Her er de nye features (og der er faktisk ikke så meget nyt)

Masser af nyt

Begge navne nævnes gentagne gange i kildekoden i det lækkede iOS, der bevidst er blevet lækket fra folk hos Apple til de to amerikanske medier.

Kildekoden indeholder også billeder af et nyt Apple Watch og nye AirPod-høretelefoner, og opsætningsprocess for, hvad der ligner Face ID: loginadgang via ansigtsgenkendelse.

Sidstnævnte ligger i spænd med andre læk og rygter om den nye iPhone X, som måske får ansigtsgenkendelse i stedet for fingerskanner.

Det passer også godt sammen med animerede emojis, der spejler dit aktive ansigtsudtryk, hvilket igen passer med en form for 3D-genkendelse på frontskærmen.

Apple havde ellers investeret massivt i forebyggelsen af lækager indefra virksomheden. Heriblandt havde Apple ansat tidligere ansatte hos NSA og FBI for at fange sladrehanke.

Apple forventes at lancere de to Apple-produkter i morgen aften dansk tid.

Læs også: Ny iPhone 8 kan blive ramt af store forsinkelser - og kan mangle væsentlig funktion

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune