Apple ramt af stort læk - afslører detaljer om den nye 'iPhone X'

Kun få dage før Apples store iPhone-event er selskabet ramt af et stort datalæk, der afslører flere detaljer om de kommende iPhones.

Artikel top billede

Apple er blevet ramt af et stort datalæk, der afslører information om det kommende iOS 11-operativsystem og dermed også informationer om de kommende nye iPhones.

Det skriver både 9to5Mac og MacRumors, der begge har fået adgang til en URL, hvor den nyeste version af iOS 11 kunne hentes.

iOS 11 er allerede offentlig i en betaform, men den hemmelige version, som de to amerikanske medier har adgang til, indeholder databidder, som blandt andet - måske - afslører det endelige navn på de kommende iPhones:

iPhone X og iPhone 8 (og 8 Plus).

Læs også: Ny iPhone på trapperne: Her er de nye features (og der er faktisk ikke så meget nyt)

Masser af nyt

Begge navne nævnes gentagne gange i kildekoden i det lækkede iOS, der bevidst er blevet lækket fra folk hos Apple til de to amerikanske medier.

Kildekoden indeholder også billeder af et nyt Apple Watch og nye AirPod-høretelefoner, og opsætningsprocess for, hvad der ligner Face ID: loginadgang via ansigtsgenkendelse.

Sidstnævnte ligger i spænd med andre læk og rygter om den nye iPhone X, som måske får ansigtsgenkendelse i stedet for fingerskanner.

Det passer også godt sammen med animerede emojis, der spejler dit aktive ansigtsudtryk, hvilket igen passer med en form for 3D-genkendelse på frontskærmen.

Apple havde ellers investeret massivt i forebyggelsen af lækager indefra virksomheden. Heriblandt havde Apple ansat tidligere ansatte hos NSA og FBI for at fange sladrehanke.

Apple forventes at lancere de to Apple-produkter i morgen aften dansk tid.

Læs også: Ny iPhone 8 kan blive ramt af store forsinkelser - og kan mangle væsentlig funktion

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S