Opkøb af TDC kan koste Plenti roaming-dispensation

Plenti fik som eneste teleselskab i Danmark dispensation fra EU’s roaming-regler, men den aftale kan blive ugyldig efter TDC-opkøb

Artikel top billede

Energistyrelsen har taget kontakt til TDC og Plenti i forbindelse med den dispensation, som Plenti fik for to uger siden fra de nye EU-regler for roaming-priser.

Det sker efter at TDC har opkøbt Plenti, skriver Itwatch.

"Vores afgørelse baserer sig på de oplysninger, der var gældende, da Plenti ikke var ejet af TDC. Nu foreligger der en ny situation, hvor vurderingsgrundlaget er et andet," siger Jakob Henrik Juul, kontorchef i Center for Tele til Itwatch og fortsætter:

"Derfor har vi henvendt os til Plenti og TDC for at få nærmere oplysninger. Vi har gjort opmærksom på, at såfremt Plenti er et helejet datter- og søsterselskab eller en del af en koncern, så skal dette forhold indgå i vurderingen."

Læs mere om opkøbet her: TDC køber Plenti og de 90.000 mobilkunder for stort millionbeløb

Dispensationen betød, at Plenti som eneste danske televirksomhed havde tilladelse til stadig at kræve betaling for kundernes brug af smartphones i EU. Alle andre teleselskaber har siden d 15 juni skulle følge de nye EU-regler og må ikke kræve separat roaming-betaling fra forbrugerne.

Ritzau Finans skriver, at TDC er bevidst om, at dispensationsaftalen var i fare, og at TDC’s egne kunder har været glade for de nye roaming-regler.

Læs også: Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Solgt for 74 millioner kroner

TDC meldte ud mandag, at koncernen havde opkøbt teleselskabet Plenti for 74 millioner kroner for selskabet og dets 90.000 kunder.

Som udgangspunkt melder TDC, at ejerskiftet ikke kommer til at betyde noget for selskabets kunder, der alle fortsætter på deres nuværende abonnementer.

"Vi er glade for, at vi er nået frem til en aftale med Plenti. Det er en solid virksomhed med et stærkt team, der inden for en kort periode har fået rigtig mange kunder. Overordnet er opkøbet attraktivt både fra en finansiel og strategisk vinkel," sagde koncerndirektør Michael Moyell Juul fra TDC Group i forbindelse med opkøbet.

Peter Mægbæk, der er direktør i selskabet, var i sin tid medstifter og administrerende direktør i Fullrate, som TDC købte i 2009 i en kæmpehandel. Han har også været administrerende direktør i Viasat.

Den anden stifter er Morten Strunge, der stod bag teleselskabet Onfone, som TDC købte for omkring 300 millioner i 2011.

Læs også: Danske teleselskaber gør status: Så meget mere data har kunderne brugt med de nye roamingregler

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,