Opkøb af TDC kan koste Plenti roaming-dispensation

Plenti fik som eneste teleselskab i Danmark dispensation fra EU’s roaming-regler, men den aftale kan blive ugyldig efter TDC-opkøb

Artikel top billede

Energistyrelsen har taget kontakt til TDC og Plenti i forbindelse med den dispensation, som Plenti fik for to uger siden fra de nye EU-regler for roaming-priser.

Det sker efter at TDC har opkøbt Plenti, skriver Itwatch.

"Vores afgørelse baserer sig på de oplysninger, der var gældende, da Plenti ikke var ejet af TDC. Nu foreligger der en ny situation, hvor vurderingsgrundlaget er et andet," siger Jakob Henrik Juul, kontorchef i Center for Tele til Itwatch og fortsætter:

"Derfor har vi henvendt os til Plenti og TDC for at få nærmere oplysninger. Vi har gjort opmærksom på, at såfremt Plenti er et helejet datter- og søsterselskab eller en del af en koncern, så skal dette forhold indgå i vurderingen."

Læs mere om opkøbet her: TDC køber Plenti og de 90.000 mobilkunder for stort millionbeløb

Dispensationen betød, at Plenti som eneste danske televirksomhed havde tilladelse til stadig at kræve betaling for kundernes brug af smartphones i EU. Alle andre teleselskaber har siden d 15 juni skulle følge de nye EU-regler og må ikke kræve separat roaming-betaling fra forbrugerne.

Ritzau Finans skriver, at TDC er bevidst om, at dispensationsaftalen var i fare, og at TDC’s egne kunder har været glade for de nye roaming-regler.

Læs også: Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Solgt for 74 millioner kroner

TDC meldte ud mandag, at koncernen havde opkøbt teleselskabet Plenti for 74 millioner kroner for selskabet og dets 90.000 kunder.

Som udgangspunkt melder TDC, at ejerskiftet ikke kommer til at betyde noget for selskabets kunder, der alle fortsætter på deres nuværende abonnementer.

"Vi er glade for, at vi er nået frem til en aftale med Plenti. Det er en solid virksomhed med et stærkt team, der inden for en kort periode har fået rigtig mange kunder. Overordnet er opkøbet attraktivt både fra en finansiel og strategisk vinkel," sagde koncerndirektør Michael Moyell Juul fra TDC Group i forbindelse med opkøbet.

Peter Mægbæk, der er direktør i selskabet, var i sin tid medstifter og administrerende direktør i Fullrate, som TDC købte i 2009 i en kæmpehandel. Han har også været administrerende direktør i Viasat.

Den anden stifter er Morten Strunge, der stod bag teleselskabet Onfone, som TDC købte for omkring 300 millioner i 2011.

Læs også: Danske teleselskaber gør status: Så meget mere data har kunderne brugt med de nye roamingregler

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S