Opkøb af TDC kan koste Plenti roaming-dispensation

Plenti fik som eneste teleselskab i Danmark dispensation fra EU’s roaming-regler, men den aftale kan blive ugyldig efter TDC-opkøb

Artikel top billede

Energistyrelsen har taget kontakt til TDC og Plenti i forbindelse med den dispensation, som Plenti fik for to uger siden fra de nye EU-regler for roaming-priser.

Det sker efter at TDC har opkøbt Plenti, skriver Itwatch.

"Vores afgørelse baserer sig på de oplysninger, der var gældende, da Plenti ikke var ejet af TDC. Nu foreligger der en ny situation, hvor vurderingsgrundlaget er et andet," siger Jakob Henrik Juul, kontorchef i Center for Tele til Itwatch og fortsætter:

"Derfor har vi henvendt os til Plenti og TDC for at få nærmere oplysninger. Vi har gjort opmærksom på, at såfremt Plenti er et helejet datter- og søsterselskab eller en del af en koncern, så skal dette forhold indgå i vurderingen."

Læs mere om opkøbet her: TDC køber Plenti og de 90.000 mobilkunder for stort millionbeløb

Dispensationen betød, at Plenti som eneste danske televirksomhed havde tilladelse til stadig at kræve betaling for kundernes brug af smartphones i EU. Alle andre teleselskaber har siden d 15 juni skulle følge de nye EU-regler og må ikke kræve separat roaming-betaling fra forbrugerne.

Ritzau Finans skriver, at TDC er bevidst om, at dispensationsaftalen var i fare, og at TDC’s egne kunder har været glade for de nye roaming-regler.

Læs også: Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Solgt for 74 millioner kroner

TDC meldte ud mandag, at koncernen havde opkøbt teleselskabet Plenti for 74 millioner kroner for selskabet og dets 90.000 kunder.

Som udgangspunkt melder TDC, at ejerskiftet ikke kommer til at betyde noget for selskabets kunder, der alle fortsætter på deres nuværende abonnementer.

"Vi er glade for, at vi er nået frem til en aftale med Plenti. Det er en solid virksomhed med et stærkt team, der inden for en kort periode har fået rigtig mange kunder. Overordnet er opkøbet attraktivt både fra en finansiel og strategisk vinkel," sagde koncerndirektør Michael Moyell Juul fra TDC Group i forbindelse med opkøbet.

Peter Mægbæk, der er direktør i selskabet, var i sin tid medstifter og administrerende direktør i Fullrate, som TDC købte i 2009 i en kæmpehandel. Han har også været administrerende direktør i Viasat.

Den anden stifter er Morten Strunge, der stod bag teleselskabet Onfone, som TDC købte for omkring 300 millioner i 2011.

Læs også: Danske teleselskaber gør status: Så meget mere data har kunderne brugt med de nye roamingregler

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job