Botten ”Tyra” giver store besparelser for Odense kommune

Odense Kommune sparer hundredevis af mandetimer på at give de mest banale rutineopgaver til botten “Tyra.”

Artikel top billede

I godt et halvt år har sagsbehandlerne i Odense Kommune haft en knap så snakkesaglig, men yderst effektiv kollega kaldet Tyra.

Tyra er en bot, et stykke automatiseret software, programmeret til at lave faktureringer og underretninger, som ellers normalt skulle være foretaget af kommunens sagsbehandlere.

Det skriver DR Fyn.

Botten Tyra er i øjeblikket aktiv i kommunens kontanthjælpsafdeling, hvor den har taget mange af de mest rutineprægede opgaver, hvilket giver mere tid til borgerne.

Det er lykkes robotten at skære to tredjedele af den tid, sagsbehandlerne bruger på faktureringer og underretninger - og det svarer til en besparelse på 700 timers arbejde, skriver DR Fyn.

Timer som nu bruges på borgerne, for Tyra kan endnu ikke erstatte alle typer opgaver i kommunen.

“Som det er nu, kan hun ikke træffe en afgørelse med en helhedsvurdering af borgerens situation. For det vil kræve, at robotten ved alt om borgeren, siger Rikke Pelle, afsnitsleder hos Odense kommune, til DR Fyn.

Målet er ikke at fyre medarbejdere på grund af Tyra.

“Vi kommer bare af med noget rutinearbejde, og på den måde kan vi skåne vores medarbejdere, så de kan holde i flere år”, siger Rikke Pelle.

Læs også: Microsoft: Disse små programmer bliver det helt store for os i fremtiden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS