Næste skridt bliver sammenklappelige smartphones: Samsung på vej med sit første folde-produkt

Samsung har for første gang meldt ud, at selskabet forventer at være klar med en sammenklappelig smartphone i 2018

Artikel top billede

Den nyeste tech-mode hos smartphone-producenter er telefoner, hvis front næsten kun består af skærm.

Kinesiske Xiaomi var først med sin Mi Mix, dernæst gjorde Samsung og LG det mainstream med Galaxy S8 og LG G6, og så kom en række andre. Og nu er selv Apple med på modedillen med sin iPhone X.

Det kan du læse mere om her: 

Så hvad bliver det næste store innovative område, som smartphoneproducenterne vil bruge for at tryllebinde os til at spendere tusindvis af kroner igen?

Det kunne blive sammenklappelige smartphones, hvis du spørger Samsung.

Samsung, LG og Lenovo har flere gange vist teknologien med bløde og bøgelige skærme frem, men nu har Samsung for første gang meldt ud, at det sydkoreanske selskab forventer at udkomme med en sammenfoldelig smartphone i 2018 under Galaxy-brandet.

Samsung benytter allerede bøjelige skærme i sin Galaxy S8-telefon, hvor skærmen glider ned af siden, og ifølge AP har Samsung meldt ud til et møde i Sydkorea, at der i øjeblikket arbejdes på sammenklappelige smartphones.

Det er dog ikke uden problemer.

“Der er en række problematikker, som først skal håndteres, men lykkes det, vil en sammenklappelig smartphone blive lanceret,” siger Dongjin Koh, Samsungs chef for mobilafdeling til AP.

Samsung fremviste blandt andet tilbage i 2014 en konceptvideo med en sammenklappelig smartphone, der kunne omdannes til en tablet.

Også Lenovo har vist koncepttelefoner frem. Dem kan du se i videoen herunder.

Læs også: Lenovo viser smartphone med bøjelig skærm

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S