Kaspersky afviser USA's spionage-anklager: ”Vi har da også samarbejdet med amerikanske efterretningstjenester”

USA's ministerium for indenrigssikkerhed har forbudt amerikanske myndigheder at bruge Kaspersky-produkter, fordi virksomheden angiveligt samarbejder med russiske efterretningstjenester. Nu minder virksomhedens CEO om, at man også har samarbejdet med amerikanske politimyndigheder.

Artikel top billede

”Vi vil åbne alle døre, I kan tjekke alt. Vi har ingen hemmeligheder, og vi gør ikke noget for at skade hverken kunder eller regeringer.”

Sådan lyder Eugene Kasperskys reaktion på, at amerikanske myndigheder har fået forbud mod at bruge sikkerhedsprodukter fra virksomheden af samme navn.

Det amerikanske ministerium for indenrigssikkerhed mistænker Kaspersky for at være i lommen på Vladimir Putin og det russiske efterretningsvæsen, og derfor skal myndigheder i USA udfase al Kaspersky-software senest om 90 dage.

Men ifølge CEO Eugene Kaspersky, er det dobbeltmoralsk og unødvendigt, når USA problematiserer, at et russisk sikkerhedsfirma samarbejder med russiske myndigheder om it-sikkerhed.

”Vi samarbejder med mange politimyndigheder rundt omkring i verden. Historisk har vi også arbejdet sammen med de amerikanske,” siger Kaspersky til BBC.

Kaspersky Lab samarbejder i øvrigt også med dansk politi om opklaringen af it-forbrydelser, men der er ingen statslige myndigheder, der bruger Kaspersky-produkter.

De er nemlig forpligtede til at købe hos Symantec eller BitDefender i kraft af en indkøbsaftale.

Læs også: 

Kaspersky forbudt hos amerikanske myndigheder: Beordret til at slette softwaren senest om 90 dage

Kasperskys danske direktør efter spion-beskyldninger: Danske myndigheder skal 'på ingen måde' frygte at blive overvåget

Kaspersky efter spionage-mistanke: ”Danske myndigheder kan godt adskille politik og teknologi”

Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Efterretningsfolk advarer mod statslig brug af Kaspersky - kan have forbindelser til den russiske regering

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job