Kaspersky afviser USA's spionage-anklager: ”Vi har da også samarbejdet med amerikanske efterretningstjenester”

USA's ministerium for indenrigssikkerhed har forbudt amerikanske myndigheder at bruge Kaspersky-produkter, fordi virksomheden angiveligt samarbejder med russiske efterretningstjenester. Nu minder virksomhedens CEO om, at man også har samarbejdet med amerikanske politimyndigheder.

Artikel top billede

”Vi vil åbne alle døre, I kan tjekke alt. Vi har ingen hemmeligheder, og vi gør ikke noget for at skade hverken kunder eller regeringer.”

Sådan lyder Eugene Kasperskys reaktion på, at amerikanske myndigheder har fået forbud mod at bruge sikkerhedsprodukter fra virksomheden af samme navn.

Det amerikanske ministerium for indenrigssikkerhed mistænker Kaspersky for at være i lommen på Vladimir Putin og det russiske efterretningsvæsen, og derfor skal myndigheder i USA udfase al Kaspersky-software senest om 90 dage.

Men ifølge CEO Eugene Kaspersky, er det dobbeltmoralsk og unødvendigt, når USA problematiserer, at et russisk sikkerhedsfirma samarbejder med russiske myndigheder om it-sikkerhed.

”Vi samarbejder med mange politimyndigheder rundt omkring i verden. Historisk har vi også arbejdet sammen med de amerikanske,” siger Kaspersky til BBC.

Kaspersky Lab samarbejder i øvrigt også med dansk politi om opklaringen af it-forbrydelser, men der er ingen statslige myndigheder, der bruger Kaspersky-produkter.

De er nemlig forpligtede til at købe hos Symantec eller BitDefender i kraft af en indkøbsaftale.

Læs også: 

Kaspersky forbudt hos amerikanske myndigheder: Beordret til at slette softwaren senest om 90 dage

Kasperskys danske direktør efter spion-beskyldninger: Danske myndigheder skal 'på ingen måde' frygte at blive overvåget

Kaspersky efter spionage-mistanke: ”Danske myndigheder kan godt adskille politik og teknologi”

Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Efterretningsfolk advarer mod statslig brug af Kaspersky - kan have forbindelser til den russiske regering

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura