Kaspersky afviser USA's spionage-anklager: ”Vi har da også samarbejdet med amerikanske efterretningstjenester”

USA's ministerium for indenrigssikkerhed har forbudt amerikanske myndigheder at bruge Kaspersky-produkter, fordi virksomheden angiveligt samarbejder med russiske efterretningstjenester. Nu minder virksomhedens CEO om, at man også har samarbejdet med amerikanske politimyndigheder.

Artikel top billede

”Vi vil åbne alle døre, I kan tjekke alt. Vi har ingen hemmeligheder, og vi gør ikke noget for at skade hverken kunder eller regeringer.”

Sådan lyder Eugene Kasperskys reaktion på, at amerikanske myndigheder har fået forbud mod at bruge sikkerhedsprodukter fra virksomheden af samme navn.

Det amerikanske ministerium for indenrigssikkerhed mistænker Kaspersky for at være i lommen på Vladimir Putin og det russiske efterretningsvæsen, og derfor skal myndigheder i USA udfase al Kaspersky-software senest om 90 dage.

Men ifølge CEO Eugene Kaspersky, er det dobbeltmoralsk og unødvendigt, når USA problematiserer, at et russisk sikkerhedsfirma samarbejder med russiske myndigheder om it-sikkerhed.

”Vi samarbejder med mange politimyndigheder rundt omkring i verden. Historisk har vi også arbejdet sammen med de amerikanske,” siger Kaspersky til BBC.

Kaspersky Lab samarbejder i øvrigt også med dansk politi om opklaringen af it-forbrydelser, men der er ingen statslige myndigheder, der bruger Kaspersky-produkter.

De er nemlig forpligtede til at købe hos Symantec eller BitDefender i kraft af en indkøbsaftale.

Læs også: 

Kaspersky forbudt hos amerikanske myndigheder: Beordret til at slette softwaren senest om 90 dage

Kasperskys danske direktør efter spion-beskyldninger: Danske myndigheder skal 'på ingen måde' frygte at blive overvåget

Kaspersky efter spionage-mistanke: ”Danske myndigheder kan godt adskille politik og teknologi”

Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Efterretningsfolk advarer mod statslig brug af Kaspersky - kan have forbindelser til den russiske regering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job